Obiekt ten jest jednym z czerwonych karłów, czyli gwiazd o jasności, masie i rozmiarach niższych niż w przypadku Słońca. Z kolei krążące tam planety są co najmniej dwukrotnie masywniejsze od Ziemi. Szczegółowe ustalenia na ich temat są już dostępne w formie pre-printu w bazie serwisu arXiv.
Czytaj też: Kolejna egzoplaneta zidentyfikowana na orbicie pobliskiej gwiazdy. Oto, co wiemy o HD 83443
Na czele zespołu zajmującego się badaniami w tej sprawie stanął Rafael Luque z Uniwersytetu w Chicago. Dokonania jego i jego współpracowników były możliwe dzięki obserwacjom prowadzonym z użyciem teleskopu TESS oraz metody tranzytu. Polega ona na wykrywaniu spadków jasności gwiazdy, które mogą być wywołane przelotami krążących wokół niej planet. I tak właśnie się stało w przypadku HD 260655.
Odległość tej gwiazdy od Ziemi wynosi około 32,6 lat świetlnych. Pod względem rozmiarów HD 260655 jest o około 56 procent mniejsza i mniej masywna od Słońca, natomiast jej metaliczność została wyznaczona na poziomie -0,4. Jeśli chodzi o wiek tego obiektu, to pod tym względem rozstrzał proponowanych wartości jest duży i wynosi od dwóch do ośmiu miliardów lat.
Obie planety pozasłoneczne krążące wokół HD 260655 mają skalistą budowę
Pierwsza z krążących wokół niej egzoplanet została nazwana HD 260655 b. Jej promień wynosi około 1,24 promienia Ziemi i jest ona przy tym około 2,14 razy masywniejsza od naszej planety. Wykonanie pełnego okrążenia wokół swojej gwiazdy zajmuje HD 260655 b niecałe trzy dni. Ze względu na tak krótką orbitę temperatury panujące na powierzchni tego obiektu są mało sprzyjające dla znanych nam form życia i przekraczają 400 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Chińczycy odkryli nowe gwiazdy. Jest w nich coś dziwnego
Z kolei HD 260655 c jest większa i masywniejsza od poprzedniczki. Jej promień odpowiada 1,53 promienia Ziemi, natomiast masa jest ponad 3-krotnie większa od ziemskiej. Przy okresie orbitalnym rzędu 5,7 dnia, temperatury potencjalnie występujące na powierzchni tej egzoplanety ocylują wokół 300 stopni Celsjusza. Największym podobieństwem między HD 260655 b i HD 260655 c jest ich skalista struktura. Ten pierwszy obiekt ma gęstość w zasadzie identyczną z ziemską, natomiast analizy związane z HD 260655 c sugerują, że jej wnętrze jest pozbawione żelaza i w całości zbudowane z krzemianów.