Część tych “zostawionych na później” fragmentów skał ze Srebrnego Globu przechowywano w temperaturze pokojowej, inne zaś w głębokim zamrożeniu. Dlaczego? Celem było jak najskuteczniejsze zachowanie wszelkich poszlak w postaci śladów gazów, wody czy materiałów organicznych. Pięćdziesiąt lat później naukowcy związani z Goddard Space Flight Center dysponują odpowiednimi technologiami do otwarcia próbek i zbadania ich zawartości.
Czytaj też: Księżyc jest źródłem cennych zasobów, a naukowcy mają pomysł na ich wykorzystanie
Nasza praca pozwala na wykorzystanie gazów szlachetnych, takich jak argon, hel, neon i ksenon, do pomiaru czasu, przez jaki próbka była wystawiona na działanie promieni kosmicznych, co może pomóc nam w zrozumieniu historii tej próbki. Promienie kosmiczne mogą być szkodliwe dla materiału organicznego, który może znajdować się w próbce, więc zrozumienie czasu ekspozycji pomaga określić wpływ, jaki ta ekspozycja miała na materiał organiczny. wyjaśnia Natalie Curran z Goddard Spacer Flight Center
Z kolei Jamie Elsila dodaje, że niektóre z aminokwasów w glebie księżycowej mogły powstać z cząsteczek prekursorowych, czyli mniejszych, bardziej lotnych związków, takich jak formaldehyd czy cyjanowodór. Z tego względu celem działań prowadzonych przez zespół badawczy będzie zidentyfikowanie i określenie ilości tych lotnych związków organicznych oraz wszystkich aminokwasów. Poza tym w grę wchodzi wykorzystanie tych danych do zrozumienia prebiotycznej chemii organicznej naszego naturalnego satelity.
Księżycowe próbki mogą być źródłem cennej wiedzy na temat Srebrnego Globu
Przechowywanie takich próbek w niskiej temperaturze jest kluczowe, jeśli chcemy zabezpieczyć je przed zanieczyszczeniami, które mogłyby zafałszować wyniki analiz. Celem badań jest bowiem zdobywanie informacji na temat Księżyca, a nie substancji które trafiły do próbek w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.
Czytaj też: Na Księżyc poleci nowy lądownik. To pierwsza taka misja od czasów programu Apollo
Jakby tego było mało, planowane misje księżycowe mają koncentrować się na zbieraniu materiałów z obszarów polarnych Srebrnego Globu. Jeśli ludzkość na poważnie myśli o utworzeniu stałych baz na powierzchni Księżyca i eksploatowaniu tamtejszych zasobów, to konieczne będzie uprzednie poznanie panujących na miejscu warunków. Sterylnie zapakowane i odpowiednio przechowywane próbki wydają się idealne do realizacji tego zadania.