Nowe odkrycie w tej sprawie wiąże się właśnie z Czerwoną Planetą. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zaobserwowała tam nowy krater. Zdjęcia zostały wykonane 24 lipca 2020 roku, a wcześniejsze fotografie ukazujące ten sam obszar – pochodzące z 2018 roku – pokazują, że wtedy żadnego otworu tam nie było.
Czytaj też: Mars jest niebezpieczny, ale w tych miejscach będzie można się schronić
Szacuje się, iż Mars doświadcza średnio 200 uderzeń rocznie, jednak większość związanych z nimi kosmicznych skał jest na tyle mała, że nie wyrządzają widocznych szkód. Nie wiadomo jeszcze, jakie gabaryty ma najnowszy z kraterów, lecz astronomowie związani z obsługą systemu HiRISE twierdzą, że wkrótce poznamy prawdę. Dzięki kolejnym fotografiom możliwe będzie bowiem zmierzenie średnicy krateru i potwierdzenie, czy wewnątrz znajdują się obszary potencjalnie pokryte lodem.
Wykrywanie tak młodych kraterów nie należy do częstych osiągnięć, ale jest możliwe dzięki obecności sond orbitujących wokół Czerwonej Planety. Zazwyczaj, jeśli astronomowie próbują wyjaśnić jakąś zagadkę, wykorzystują w tym celu obrazy pochodzące z kamery znanej jako CTX lub urządzeń zamontowanych na innych orbiterach. Dzięki nim identyfikują odnotowane anomalie, które są dokładniej obserwowane z użyciem systemu HiRISE.
Wydaje się mało prawdopodobne, by w tym marsjańskim kraterze znajdował się lód
Pomimo jasnych obszarów widocznych na zdjęciu, które mogłyby wskazywać na obecność lodu w obrębie krateru, taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Dlaczego? Krater znajduje się w pobliżu równika Marsa, a zdjęcie zostało wykonane po południu. Trudno uwierzyć, by lód mógł się utrzymać w takich warunkach. Poza tym, wygląda na to, że cały ten obszar, nie tylko wewnątrz otworu, jest pokryty białym “pyłem”.
Czytaj też: Prędkość dźwięku na Marsie płata figle naukowcom. Nowe ustalenia z Perseverance
Możliwe, że widoczne na zdjęciu kolory nie są tymi samymi, które na miejscu zobaczyłoby ludzkie oko. W takim wypadku fałszywa biel byłaby efektem użycia filtrów przez instrumenty służące do obserwowania Marsa. Ten w przeszłości najprawdopodobniej zawierał znacznie więcej wody niż obecnie. Teraz jest to natomiast dość jałowa planeta, choć tamtejsze bieguny są pokryte lodem. Istnieje też możliwość występowania podpowierzchniowych, słonych jezior.