Dzięki nowej metodzie naukowcy będą w stanie podglądać wprowadzone do naszego organizmu mikroroboty
Wprowadzanie robotów do naszego organizmu wydaje się niebezpieczne, ale to właśnie one będą w stanie nie tylko przyspieszyć znane nam procesy leczenia, ale też opracować zupełnie nowe. Naukowcy twierdzą, że układ krwionośny może być idealną drogą przenoszenia tych mikrorobotów, ponieważ dociera do wszystkich narządów i tkanek w organizmie.
Czytaj też: Algi zasilały komputer przez sześć miesięcy. Jak to możliwe i dlaczego sugeruje to energetyczną rewolucję?
To wymaga jednak ich zmniejszenia do poziomu mniejszych niż rozmiarów komórek biologicznych (rzędu kilku/kilkunastu mikrometrów). Problem? Do niedawna nie istniała technologia, która umożliwiałoby wykrywanie i śledzenie mikrorobotów w trakcie ich indywidualnego krążenia w organizmie. To zmieniło się niedawno.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja sprawi, że korki na drodze nie będą już problemem
Szczegóły tego możemy poznać w badaniu opublikowanym właśnie w czasopiśmie naukowym Science Advances. To opisuje proces, w którym po raz pierwszy udało się wyraźnie wykryć i śledzić w czasie rzeczywistym maleńkie roboty o wielkości od 5 do 20 mikrometrów w naczyniach mózgowych myszy przy użyciu nieinwazyjnej techniki obrazowania.
W badaniu opracowano kuliste mikroroboty z cząstek na bazie krzemionki, które zostały pokryte w połowie niklem, a w połowie złotem i obciążone nanopęcherzykami (liposomami) zabarwionymi na zielono. W ten sposób można je wykrywać indywidualnie za pomocą nowej techniki obrazowania optoakustycznego (via Phys.org).
Czytaj też: Woda na Marsie występowała zaskakująco niedawno.Chińczycy zebrali dowody w tej sprawie
Ta umożliwia wykrywanie maleńkich robotów w głębokich i trudno dostępnych regionach ciała i mózgu. Sprowadza się do tego, że światło jest najpierw emitowane i pochłaniane przez daną tkankę, a że temu procesowi towarzyszy absorpcja, w ramach której powstają maleńkie fale ultradźwiękowe, można je wykryć i przeanalizować, uzyskując w ten sposób obrazy objętościowe o wysokiej rozdzielczości.