Najnowsze dzieło xMEMS może wprowadzić na rynek słuchawki z mikrogłośnikami
Systemy mikroelektromechaniczne nie są nowością. Istnieją tak naprawdę już od jakiegoś czasu, umożliwiając miniaturyzację wielu elementów. Można powiedzieć, że ta technologia obejmuje sposób wytwarzania ruchomych części z tego samego rodzaju krzemu, z którego produkuje się półprzewodniki. Firma xMEMS skorzystała z tego podejścia, skupiając się na projektowaniu i produkcji wyjątkowych mikrogłośników.
Czytaj też: Test HyperX Alloy Origins 65, czyli klawiatury mechanicznej w całości z aluminium
Wprawdzie, jak wynika z opisu obecnego stanu słuchawek, które mógł ocenić redaktor serwisu TechPowerUp (autor powyższego zdjęcia), xMEMS nie może jeszcze pochwalić się produktem, który zawojuje rynek. To jednak kwestia dalszego prototypowania i ulepszania przede wszystkim formy słuchawek, bo te już teraz oferują możliwość mechanicznego przełączania się między trybem otwartym (przepuszczanie hałasu z otoczenia), a zamkniętym (tłumienie hałasu z zewnątrz).
Czytaj też: Jak będą traktowane morderstwa w wirtualnym świecie? Dyskutuje się o tym na Światowym Forum Ekonomicznym
Prototyp obecny na tak ważnych targach może sprawić, że technologią proponowaną przez xMEMS zainteresują się główni gracze na rynku słuchawek (np. Sony czy Sennheiser) i wprowadzą ją do swoich modeli. Oczywiście to tylko spekulacje – podobnie jak to, że słuchawek tego typu doczekamy się już w tym roku. Jednak patrząc na innowacyjność, jaką wprowadzają, producentom z pewnością opłaci się sięgnięcie po mikrogłośniki, aby wyróżnić się na coraz bardziej zatłoczonym rynku słuchawek dousznych.
Czytaj też: Aktualizacja Windows 11 KB5014019 zagraża bezpieczeństwu naszego komputera
Dzięki zastosowaniu mikrogłośników MEMS, producenci mogą zastąpić tradycyjne membrany i magnesy w słuchawkach. Zalet ze stosowania tego typu sprzętu jest wiele. Mogą doprowadzić do zmniejszenia słuchawek, ograniczenia zużycia energii i zwiększenia odporności na uszkodzenia i wady przez brak zewnętrznych części ruchomych (m.in. membran), a nawet obniżyć cenę i skomplikowanie produkcji.