Najnowsza analiza materiału skalnego, który został zebrany przez japońską misję Hayabusa2, potwierdziła, że porowata planetoida Ryugu jest bogata w węgiel. Naukowcy przebadali 95 mg szczątków planetoidy i zmierzyli dziesiątki pierwiastków chemicznych w próbce, a następnie porównali je z tymi występującymi w meteorytach klasyfikowanych jako chondryty typu CI. Do tej pory na Ziemi znaleziono mniej niż 10 takich obiektów.
Badania potwierdziły, że Ryugu jest chondrytem typu CI. Wykazały także, że próbki pochodzące z planetoidy są “najczystszymi”, jakie ziemscy naukowcy mieli okazję kiedykolwiek testować.
Czytaj też: Asteroida Ryugu ma niecodzienny kształt. Dzięki misji Hayabusa2 wiemy, co za nim stoi
Naukowcy zmierzyli również obfitość manganu-53 i chromu-53 w planetoidzie i ustalili, że stopiony lód wodny wszedł w reakcję z większością minerałów ok. 5 mln lat po powstaniu Układu Słonecznego, zmieniając te minerały. Od tego czasu woda wyparowała, ale zmienione minerały są nadal obecne w próbkach. Badając je, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o historii planetoidy.
W próbkach wykryliśmy różne prebiotyczne związki organiczne, w tym aminokwasy proteinogenne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne podobne do ziemskiej ropy naftowej oraz różne związki azotu. Te prebiotyczne cząsteczki organiczne mogą rozprzestrzeniać się w całym Układzie Słonecznym, potencjalnie jako pył międzyplanetarny z powierzchni Ruygu w wyniku uderzenia lub z innych przyczyn.Hiroshi Naraoka, planetolog z Uniwersytetu Kyushu i lider zespołu, który poszukiwał materii organicznej w próbkach
Początkowe badania wykryły 10 rodzajów aminokwasów, ale dalsze badania wykazały, że jest ich nawet 20. Aminokwasy są podstawowym budulcem wszystkich białek i są warunkiem niezbędnym do istnienia życia jakie znamy.
Ryugu nie jest jedyną obecnie badaną skałą kosmiczną. W 2021 r. należąca do NASA sonda kosmiczna OSIRIS-REx zebrała próbkę skały z planetoidy Bennu. Gdy trafi ona na Ziemię w 2023 r., zawarte w niej ślady materii organicznej mogą dostarczyć naukowcom ważnych wskazówek na temat ewolucji Układu Słonecznego.