Poznaliśmy szczegóły socketu Meteor Lake, czyli gniazda procesorów Core 14. generacji
Pomimo tego, że obecnie czekamy na Raptor Lake, wiemy już wiele na temat Meteor Lake, które mają zadebiutować w IV kwartale następnego roku. Wprowadzą rewolucję do oferty CPU Intela, jako że porzucą monolityczne rdzenie na rzecz podejścia MCM (wielokrzemowych układów). Zamiast jednego kawałka krzemu, pod ich IHSem znajdą się 3 główne kafelki/matryce krzemowe w postaci układu odpowiadającego za operacje wyjścia i wejścia, matrycy SoC oraz tej obliczeniowej.
Czytaj też: Microsoft Edge 103 już dostępny w kanale beta. Jakie nowości przynosi?
W produkcji weźmie udział technologia Intel Foveros oraz 7-nm proces technologiczny (Intel 4), a architektura rdzeni będzie z kolei hybrydą Redwood Cove i Next Mont. Jak to odbije się na Sockecie, czyli gnieździe procesora? Wedle najnowszych informacji udostępnionych przez Benchlife (są one oczywiście nieoficjalne), Intel zmieni LGA-1700 na LGA-1851, a jak zapewne doskonale wiecie, ta liczba nie jest wymysłem, a reprezentacją tego, jak wiele pinów będzie obejmować.
Czytaj też: Środki z KPO pójdą na budowę sieci 5G. Tylko… jakiej sieci 5G?
W ciągu ostatnich dni sporo zresztą mówiło się o gnieździe dla procesorów 14. i 15. generacji, wspominając nawet o LGA-2551. Plotka o LGA-1851 jest znacznie bardziej racjonalna, bo zwiększenie liczby pinów o 151 można wytłumaczyć, ale o 851… no cóż, Intel musiałby mieć naprawdę konkretny powód do takich zmian. Patrząc zresztą na zapowiadany wzrost wydajności m.in. iGPU z maksymalnie 192 EU, dodatkowe piny zasilające i sygnałowe będą kluczowe, co będzie tyczyć się zwłaszcza 15. generacji Arrow Lake z 320 EU i ponoć nawet 40 rdzeniami CPU.
Czytaj też: Nadchodzą jeszcze lepsze pamięci DRAM na bazie EUV. Micron wyjawił plan
Jeśli wierzyć wspomnianemu źródłu, gniazdo LGA-1851 będzie miało wymiary 45 × 37,5 mm, czyli takie same jak LGA1700dla serii Alder Lake i Raptor Lake. Można więc przypuszczać, że zachowa kompatybilność z obecnymi rodzajami chłodzeń, w czym będzie przeszkadzała jedynie wysokość IHSa (Integrated Heat Spreader – kawałka srebrnego metalu między stopką chłodzenia, a matrycą krzemową). Ta ulegnie bowiem zwiększeniu z 6,73-7,4 mm do 6,84-7,49 mm, co ewentualnie będzie wymagało dodatkowego zestawu