Naukowcy opracowali sposób, jak hodować sztuczne zastawki serca na specjalnych rusztowaniach
Owocem prac wielu naukowców i specjalistów w swojej dziedzinie, są pierwsze takie drukowane w 3D sztuczne zastawki serca, które umożliwiają tworzenie nowej tkanki przez komórki pacjenta. W procesie zdecydowanie najważniejsze jest utworzenie samej podstawy dla tych komórek, czyli pewnego rodzaju “rusztowania”, które ukierunkowuje i stymuluje wzrost komórek w odpowiednich miejscach.
Czytaj też: Złudzenie optyczne jak czarna dziura. Tak jest oszukiwany nasz mózg
Naukowcom udało się uformować te rusztowania przy użyciu zaawansowanej techniki wytwarzania addytywnego (druku 3D) w formie elektroprzędzenia topliwego. W tym celu musieli opracować całkowicie od podstaw platformę wydruków. Dzięki niej naukowcy byli w stanie precyzyjnie dostroić właściwości mechaniczne tego rusztowania, a to wszystko po to, aby opracować implanty dla dzieci, które przekształcą się w nową tkankę, a tym samym przetrwają całe życie.
Czytaj też: Druk 3D sterowany dźwiękiem. Technologia rodem z filmów SF
Te rusztowania składają się z cienkich włókien o średnicy zwykle w zakresie od pięciu do pięćdziesięciu mikrometrów. Naukowcy postawili na tak zwany polikaprolakton klasy medycznej, który nie tylko nie zagraża komórkom, ale też ulega biodegradacji, więc po wprowadzeniu implantu i jego obrośnięciu przez tkanki, zostanie zwyczajnie “pożarty” przez organizm.
Czytaj też: Drapacze chmur szerokie na kilometry. Ambitny pomysł projektantów futurystycznego miasta
Tak wyhodowane w laboratoriach zastawki serca zostały przetestowane w symulującym fizjologiczne ciśnienie i przepływ krwi układzie krążenia. W badanych warunkach zastawki serca otwierały się i zamykały prawidłowo, a następnym krokiem dla naukowców są odpowiednie badania przedkliniczne na zwierzętach. Obecnie trwają też ciągłe prace nad udoskonalaniem technologii oraz nowymi biomateriałami.