Dzięki nowej technologii drukowanie miniaturowych robotów z materiałów piezoelektrycznych stało się banalne
Szczegóły badania i procesów opisano dokładnie w publikacji w dzienniku Science. W niej inżynierowie opisują, jak opracowali nową strategię projektowania i technikę druku 3D, które pozwalają budować roboty w ramach jednego etapu. Co najważniejsze, nie tylko opisano wszystko, ale też zademonstrowano efekt tego osiągnięcia, pokazując konstrukcję i demonstrację szeregu maleńkich robotów, które chodzą, manewrują i skaczą.
Czytaj też: Ogłoszono pierwsze dofinansowanie na elektryczny rower w Polsce
Waga tego osiągnięcia jest ogromna, jako że większość robotów, niezależnie od ich wielkości, jest zazwyczaj budowana w szeregu skomplikowanych etapów produkcji. W ich ramach łączone są kończyny, elementy elektroniczne i szereg tych aktywnych, składowych. Przy takim podejściu niepotrzebnie dochodzi do zwiększenia masy, zwiększenia objętości i zmniejszenia siły.
Czytaj też: Nowy elektryczny rower Gemini X łączy rurową ramę z podwójnymi akumulatorami
Sprowadzenie tych etapów do jednego jest równoznaczne ze znacznymi zaletami na poziomie samego projektu, co tyczy się zaprojektowania i wydrukowania metamateriałów piezoelektrycznych. To klasa skomplikowanych materiałów, które mogą zmieniać kształt i poruszać się w odpowiedzi na pole elektryczne lub wytwarzać ładunek elektryczny w wyniku działania sił fizycznych.
Czytaj też: Cztery nowe rowery elektryczne Mini Cooper. Producent określa je mianem „drugiej generacji”
Dlatego właśnie owocem opisywanego podejścia są roboty wielkości monet groszowych (w akcji podejrzycie je tutaj), które składają się z piezoelektrycznych i strukturalnych elementów. Te zaprojektowano tak, aby mogły się zginać, wyginać, skręcać, obracać, rozszerzać i kurczyć z dużą prędkością. Co najważniejsze, zespół w swoim opracowaniu przedstawił również metodologię projektowania tych materiałów, tak aby użytkownicy mogli tworzyć własne modele i bezpośrednio drukować materiały w robotach.