NVIDIA chce ograniczyć zamówienie i tym samym produkcję GeForce RTX 4000. TSMC zgadza się tylko na opóźnienie
Im niższy proces technologiczny, tym więcej tranzystorów producent może upakować w danym kawałku krzemu, a im więcej tranzystorów się w nim znajdzie, tym (teoretycznie) wyższą wydajność powinien zapewnić dany procesor. Wiąże się to jednak również z wyższym poborem energii oraz stopniem rozgrzewania krzemu, ale to cena, którą zaakceptowaliśmy już dawno w imię wyższej wydajności. Dlatego też NVIDIA postanowiła wybrać firmę TSMC i jej 5-nm technologię produkcji procesorów dla kart graficznych GeForce RTX 4000.
Czytaj też: Nowe Steam Decki ze słabszymi SSD. Czy Valve słusznie nie widzi problemu? Wyjaśniamy
Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że TSMC najpewniej zmonopolizuje zamówienia na wszystkie procesory graficzne NVIDIA w 2022 roku na życzenie producenta. Ten miał w domniemaniu zapłacić całe 7 miliardów dolarów na rzecz zarezerwowania dla siebie możliwości produkcyjnych 5-nm procesu i kolejne 10 miliardów na rzecz 4-nm. Wszystko to w ramach przedpłat, aby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku i tym samym produkować karty pełną parą.
Czytaj też: Nowy wróg rosyjskiego wojska to linie wysokiego napięcia. Kolejny rosyjski śmigłowiec Ka-52 rozbity
Jednak w momencie, kiedy popyt znacząco zwolnił, inflacja urosła, ukraińscy gracze nie będą tak skorzy na inwestycje w sprzęty komputerowe w obliczu wojny, a rynek Rosyjski został całkowicie zablokowany, NVIDIA musiała zrewidować swoje podejście. W tym celu postanowiła spróbować ograniczyć swoje zamówienie w TSMC (via RetiredEngineer), ale to ponoć się nie udało.
Czytaj też: Ceny używanych kart graficznych biją rekordy, bo kopanie kryptowalut przestało być opłacalne
Z zapasem kart GeForce RTX 3000, zalewającymi rynek modelami z drugiej ręki i brakiem zgody na zmianę umowy u TSMC, NVIDIA ma do wyboru jedynie możliwość opóźnienia pierwszej dostawy GPU o jeden kwartał (nawet do pierwszego kwartału 2023 roku), o ile znajdzie zastępczego klienta. Tak przynajmniej wspominają obecne ustalenia.