Ice Breaker to najnowszy pocisk firmy Rafael. Na jego podstawie powstała wersja Sea Breaker
Pocisk Ice Breaker firmy Rafael Advanced Defense Systems zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas Farnborough Airshow w dniach 18-22 lipca i zaliczy się do tej samej rodziny rakiet, co Sea Breaker. Co ciekawe, ten pocisk nie jest dziełem ostatnich miesięcy, jak twierdzi anonimowy informator związany z firmą, bo to na jego podstawie powstała wspomniana wersja z myślą o statkach (Sea Breaker).
Czytaj też: Obejrzyjcie jak inteligentny pocisk SMArt 155 precyzyjnie niszczy rosyjski pojazd
Program [rozwoju pocisków w ramach tej rodziny] obejmuje wielozadaniowe pociski dalekiego zasięgu. Rok temu byliśmy pod embargiem i mogliśmy ujawnić tylko [szczegóły] pochodnego wariantu Sea Breaker. Teraz możemy pokazać wszystko [Ice Breakera]. To pocisk wielozadaniowy, rozwiązanie powietrzne, naziemne i morskie, które może atakować cele na lądzie i na morzu– powiedział anonimowy urzędnik Rafael serwisowi Defense News.
W oficjalnym ogłoszeniu przeczytamy, że ważący 350 kilogramów Ice Breaker może razić cele na dystansie do 300 kilometrów, a jego zestrzelenie jest bardzo utrudnione. Wszystko przez możliwość osiągania niskiego pułapu lotu, rozwijania prędkości poddźwiękowej oraz wykonanie jego korpusu wedle technologii stealth.
Czytaj też: Ujęcia jak z Top Guna. Obejrzyjcie ukraińskie śmigłowce Mi-8 i Mi-24 w licznych akcjach
Ma też wykorzystywać sztuczną inteligencję i technologię głębokiego uczenia się, co pozwala mu wykrywać i rozpoznawać cele. Dlatego też po wystrzeleniu może działać całkowicie autonomicznie lub pod nadzorem operatora, a gdyby tego było mało, jest całkowicie niezależny od GPS i bardzo odporny na próby zagłuszania, dzięki niezależnej technologii nawigacji i naprowadzania.
Ice Breaker może być wystrzeliwany z samolotów odrzutowych (F-16, Gripen, M-346) oraz helikopterów (np. Puma). Obecnie pocisk jest bliski etapu, w którym jego produkcja będzie mogła być realizowana na pełną skalę, a firma ponoć rozmawiała z klientami na trzech różnych kontynentach w sprawie potencjalnych kontraktów, choć nie podałby kosztów broni.
Czytaj też: Tu-160, czyli strategiczny kolos Rosji w przestworzach. Czym dokładnie jest rosyjski Biały Łabędź?
Dodał, że Ice Breaker może działać w środowiskach zaprzeczonych, opierając się próbom zagłuszania, aby trafić w cele stacjonarne lub ruchome, i posiada niezależną technologię nawigacji i naprowadzania. “Posiada kierunkowe zdolności w zakresie wielu celów i łącza danych oraz man-in-the-loop, mimo że jest autonomiczny”.