Sukces firmy SMIC w kwestii 7-nm układów może być obarczony oskarżeniem o kradzież osiągnięć TSMC
Firma TSMC rośnie w siłę z każdym kolejnym rokiem, bijąc nowe rekordy i umożliwiając producentom pokroju NVIDIA, Apple czy AMD sięganie po nowoczesne, coraz bardziej zaawansowane sposoby produkcji układów półprzewodnikowych. Powiedzieć, że to obecnie najważniejszy producent krzemowych układów na świecie, to jakby nie powiedzieć nic. Oczywiście najlepsi zawsze znajdują konkurencję i swoich naśladowców… a że Chiny nie mają najlepszej reputacji co do poszanowania patentów, w wątpliwości firmy analitycznej TechInsights trudno nie uwierzyć.
Czytaj też: Oficjalne wideo potwierdza kolejny szczegół specyfikacji składanej Motoroli razr 2022
Po tym, jak SMIC wyprodukował 7-nm układy SoC do urządzeń kryptograficznych dla firmy MinerVa, firma TechInsights zbadała ten układ w swoich laboratoriach, dochodząc do wniosku, że 7 nm proces SMIC jest nieco podobny do 7 nm procesu TSMC. Wątpliwości te potęguje fakt, że chińska firma nie ma dostępu do zaawansowanych narzędzi do produkcji półprzewodników, a amerykańskie restrykcje utrudniają jej dostęp do nowoczesnych rozwiązań.
Czytaj też: iOS 15.6 i iPadOS 15.6 już dostępne. Przynoszą konieczne poprawki
Jednak mimo tego wszystkiego SMIC “udało się wyprodukować coś, co przypomina niemal idealny węzeł 7 nm”. Jednocześnie daleko mu do najlepszych rozwiązań, bo wedle analizy TechInsights, rozwiązania proponowane przez TSMC, Intela i Samsunga bazują na bardziej zaawansowanej technologii, a tym samym “w praktyce” wyprzedzają chińską firmę SMIC o dwa węzły.
Czytaj też: Epson L6290 kontra HP Smart Tank 790. Porównujemy dwie drukarki wielofunkcyjne
Wszystko m.in. przez wykorzystywanie technologii DUV, a nie EUV, ale i tak samo wprowadzenie 7-nm układu do sprzedaży przez chińską firmę jest kluczowym wydarzeniem. SMIC udowodniło bowiem, że mimo dotkliwych ograniczeń, jest w stanie do pewnego stopnia nadążyć za konkurencją z innych państw.