Studenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali stanowisko fotowoltaiczne na terenie firmy Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. Różni się ono od zwyczajnych paneli słonecznym tym, że wzbogacone jest o układ wodorowy. Do czego on służy?
Twórcy chcieli znaleźć praktyczne rozwiązanie dla problemów pojawiających się w trakcie produkcji energii słonecznej, kiedy nie wiadomo, co robić z nadwyżką energii. Jak przekazał w komunikacie prasowym Uniwersytetu Wrocławskiego Tomasz Rybak ze Studenckiego Koła Naukowego „Płomień”:
Możliwość wytwarzania wodoru w momentach największej produkcji energii z OZE, przy magazynowania go w bezpieczny i wydajny sposób, jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Dlatego jako koło zbudowaliśmy stanowisko do wytwarzania zielonego wodoru w elektrolizerze PEM (Proton Exchange Membrane), które jest zasilane energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych.
W sieci ukazało się nagranie pokazujące szczegóły technicznego urządzenia. Z powodzeniem studenci za pomocą elektrolizera produkują wodór o czystości 99,999 proc., który można magazynować.
Czytaj też: Ogniwa fotowoltaiczne będą jeszcze lepsze. Połączono struktury chiralne z achiralnymi
Polscy studenci opracowali niezwykłe panele fotowoltaiczne
Tak przetrzymywany gaz w formie wodorków metali (stabilniejszej, niż trzymany pod ciśnieniem w butli) może być z powrotem wykorzystany podczas większego zapotrzebowania na energię elektryczną. Twórcy zwracają uwagę, że takie układy pozwalają na ogromne oszczędności energii i są ciągle rozwijane.
Czytaj też: Tandemowe ogniwa fotowoltaiczne z nowym rekordem. Jednak brakuje im odporności ogniw krzemowych
Jak poinformowali studenci, do końca bieżącego roku będą chcieli zakończyć badania wpływu zanieczyszczeń na działanie paneli fotowoltaicznych. W przyszłości planują także napisać artykuł naukowy objaśniający funkcjonowanie ich urządzenia.