Poznaliśmy szczegóły tego, jak już za rok Intel będzie tworzył swoje nowe CPU Core
Wraz z nadejściem Core 14. generacji, czyli procesorów Meteor Lake, Intel wejdzie w erę technologii Foveros, która tyczy się łączenia układów scalonych między matrycami. Doczeka się ona łącznie trzech wariantów — podstawowego, Omni oraz Direct, z czego każdy kolejny będzie oferował lepszą energooszczędność, jeszcze wyższą gęstość połączeń wewnętrznych i tym samym mniejsze opóźnienia.
Czytaj też: Recenzja Samyang 35mm F/1.8. Taniej, znaczy lepiej?
Przykładowo procesory Meteor Lake będą składać się z łącznie czterech wyprodukowanych osobno matryc. Najważniejszą będzie zdecydowanie Compute Tile (matryca obliczeniowa CPU), która jest w pełni skalowalna w różnych liczbach rdzeni, generacjach rdzeni, węzłach i pamięci podręcznej. Następną jest Graphic Tile, która w kwestii elastyczności dorównuje tej pierwszej i będzie pozwalać Intelowi wygodnie manipulować liczbą jednostek wykonawczych zintegrowanego procesora graficznego.
Czytaj też: Apple zmienia się na lepsze. Ta decyzja wpłynie na wielu użytkowników
Kolejne dwie matryce, to odpowiednio SOC oraz I/O Extender. Ten pierwszy dzierży Low-Power IP, pamięć podręczną SRAM, interfejsy wejścia i wyjścia oraz skalowalną konstrukcję napięciową, a drugi odpowiada za liczbę magistral, ich przepustowości, wspierane protokoły oraz ogólną prędkość połączeń I/O.
Czytaj też: Obraz ostry jak żyleta. Nowy standard VESA ClearMR wskaże Wam jakość rozmycia ruchu
Te cztery matryce wylądują na piątej (pasywnej) wykonanej z wykorzystaniem 22-nm procesu i obejmującej kondensatory 3D, zasilanie die-to-die oraz połączenia fizyczne. Obecnie nie będzie pełnić żadnej innej funkcji, ale Intel planuje w przyszłości zastosować w jego obrębie aktywne matryce przy zastosowaniu bardziej zaawansowanych technologii.