Projekt 22350M to jeszcze bardziej niszczycielska rosyjska fregata z rodziny obejmującej m.in. Admirała Gorshkova
Możecie kojarzyć rosyjskie fregaty projektu 22350, bo dwie z nich (Admirał Gorshkov i Admirał Kasatonov) już są na służbie. Jeśli śledzicie historię tego typu, to z pewnością wiecie, że już od 2014 roku Rosja planuje ulepszyć je i tym samym zacząć budować fregaty projektu 22350M. Te mają być jeszcze bardziej niszczycielskie i zaawansowane, a choć lata mijały i nic nie było wiadome, teraz najwyraźniej coś w tej kwestii ruszyło. Wedle planów, konstrukcja pierwszej fregaty projektu 22350M ruszy już w 2024 roku.
Czytaj też: Wystartuje z każdego miejsca. Nowy amerykański dron taktyczny JUMP 20 jest wszechstronny
Planuje się, że prace nad okrętem ruszą, gdy projekt szczegółowy i dokumentacja projektowa będą gotowe w nie mniej niż 60 procentach. Wszystkie dokumenty są przygotowywane przez Biuro Projektowe Siewiernoje. Szczegółowy projekt zostanie wkrótce przedstawiony do zatwierdzenia Ministerstwu Obrony Rosji– powiedział zastępca dyrektora generalnego USC ds. budowy okrętów wojskowych Władimir Korolyov.
Czytaj też: W pełni tureckie działo morskie przetestowane. Arcytani odpowiednik OTO Melara zachwyca
W przeszłości dowiedzieliśmy się, że zakończenie projektu technicznego będzie miało miejsce w 2023 roku, a stocznie wybudują aż 12 nowych fregat Projektu 22350M. Te, względem podstawowej wersji, cechuje powiększony kadłub o zwiększonej wyporności do 8000 ton, maszt piramidalny i 120 wyrzutni pionowego startu (VLS). W przypadku samych wyrzutni mowa o solidnym wzroście, bo podstawowa wersja fregaty dzierży 72 wyrzutni.
Czytaj też: Dzierży podwozie najszybszego czołgu. Sabre był pomyłką, ale teraz podbija publiczne drogi
Te wyrzutnie mają być zdolne do wystrzeliwania do 48 pocisków Kalibr, Oniks i Cyrkon, z czego te ostatnie są najpewniej najgroźniejsze, bo kiedy powstaną i trafią na służbę, zapewnią Rosji hipersoniczne przeciwokrętowe pociski manewrujące. Te nowe fregaty mają być wyposażone jeszcze w m.in. morski system rakietowy woda-powietrze Poliment-Redut z maksymalnie 100 pociskami, systemy przeciw okrętom podwodnym i systemy torpedowe.