NASA rozpoczęła bowiem współpracę z firmą Microchip Technology, która ma zaowocować powstaniem niezwykle wydajnego procesora umożliwiającego wykonywanie obliczeń na potrzeby lotów kosmicznych. W efekcie możliwy będzie co najmniej 100-krotny wzrost wydajności obliczeniowej względem tego, co osiąga się obecnie.
Czytaj też: Nowe procesory Intel Core osiągną kolejny poziom energetycznego absurdu
Ten najnowocześniejszy procesor do lotów kosmicznych będzie miał ogromny wpływ na nasze przyszłe misje kosmiczne, a nawet technologie na Ziemi. Nasz wysiłek wzmocni istniejące możliwości statków kosmicznych i zapewni nowe, a ostatecznie może być wykorzystany przez praktycznie każdą przyszłą misję kosmiczną, umożliwiając korzystanie z bardziej wydajnych obliczeń. Niki Werkheiser, NASA
W praktyce oznacza to możliwość użycia na przykład w czasie lotów na Księżyc bądź Marsa. Procesor ma trafić do użytku w ciągu trzech lat, dlatego przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać na zapoznanie się z efektami jego wprowadzenia. Już teraz mówi się o opcji skalowania mocy obliczeniowej w zależności od potrzeb misji. Konstrukcja ma być również bardziej niezawodna i odporna na błędy.
Procesor projektowany na rzecz NASA ma być co najmniej 100-krotnie wydajniejszy od obecnie stosowanych
Jak wyjaśnia przedstawiciel Microchip, Babak Samimi, opracowywana technologia zapewni kompleksową obsługę sieci Ethernet, zaawansowane przetwarzanie sztucznej inteligencji/uczenia maszynowego oraz wsparcie łączności. Jednocześnie możliwe będzie osiągnięcie bezprecedensowego wzrostu wydajności, odporności na błędy i niskiego zużycia energii.
Czytaj też: Tak daleko nie poleciał jeszcze żaden żywy organizm. NASA przeprowadzi ambitną misję
W grę wchodzi nawet wykorzystanie opisywanego procesora na potrzeby innych misji, wliczając w to przedsięwzięcia skupione na eksploracji całego Układu Słonecznego, a nie tylko Księżyca i Czerwonej Planety. Jeśli natomiast chodzi o sposoby wykorzystania na Ziemi, to zalicza się do nich wspieranie automatyki przemysłowej, edge computingu, transmisji danych przez Ethernet, sztucznej inteligencji czy też tzw. internetu rzeczy. (Internet of Things).