Co otrzymujemy wraz z Scythe Fuma 2 Rev. B?
Wśród akcesoriów znajdziemy śrubokręt, zestaw montażowy, instrukcję, tubkę pasty Thermal Elixer 2, przejściówkę 2x 4-pin -> 1x 4-pin i 6 klipsów na wentylatory. Montaż obejmuje LGA1700, więc jest pełna kompatybilność z nowymi platformami. Na uwagę zasługuje również świetnej jakości śrubokręt, który przyda się nie tylko podczas montażu chłodzenia. Dołączona przejściówka pozwala na podłączenie wentylatorów do jednego złącza 4-pin na płycie. Większa ilość klipsów pozwala też na dodanie trzeciego wentylatora, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Specyfikacja Scythe Fuma 2 Rev. B
Chłodzenie ma wymiary 137 x 154,5 x 129 mm. Jest więc ono naprawdę niskie, przez co powinno spokojnie się zmieścić w większości obudów, nawet tych mniejszych. Dzięki specjalnej konstrukcji nie powinno też być problemów z płytami głównymi czy z kompatybilnością z pamięciami RAM.
Specyfikacja Scythe Fuma 2 Rev. B ma 6 ciepłowodów, a podstawka wykonana jest na lustro. Chłodzenie jest też asymetryczne, a tylna część ma wycięcie zapewniające kompatybilność z radiatorami płyty głównej. Sama jakość wykonania jest bardzo dobra. Finy są solidne i raczej nie pogniecie ich podczas montażu. Pod tym względem Scythe zdecydowanie nie zawiodło.
Do chłodzenia dołączone są dwa wentylatory, z czego jeden jest znacznie węższy. Ma to zapewniać właśnie pełną kompatybilność z pamięciami RAM. Model Slim ma maksymalną prędkość 1500 RPM, przepływ powietrza 39,44 CFM, ciśnienie 0,96 mmH2O i głośność 23,80 dBA. Zwykły model Kaze Flex II 120 PWM również pracuje z prędkością 1500 RPM, ale jest wydajniejszy i głośniejszy. Jego parametry przy maksymalnej prędkości to: 51,17 CFM, 1,50 mmH2O oraz 28,60 dBA. Oba śmigła mają antywibracyjne nakładki po bokach i również są dobrze wykonane.
Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML360 Illusion
Wygląd i montaż Scythe Fuma 2 Rev. B
Chłodzenie ma srebrne ciepłowody oraz czarne nakładki na górnych finach. Szkoda tylko, że końcówki ciepłowodów nie mają czapeczek. Tak niestety psują estetykę całości. Chłodzenie prezentuje się więc przeciętnie i w obudowie z oknem kompletnie niczym nie będzie się wyróżniało.
Montaż jest bardzo prosty i podobny do tego jaki był w modelu Mugen 5 Rev. C. Czyli na założony backplate nakładacie nakładki i przykręcacie podkładki. Następnie do nich przykręcacie chłodzenie (oczywiście wcześniej pamiętając o paście). Nie sądzę więc, żeby były z tym jakieś większe problemy.
Zebrane najważniejsze parametry Scythe Fuma 2 Rev. B
- Wymiary: 137 x 154,5 x 129 mm
- Waga: 1000 g
- TDP: b.d.
- Rodzaj wentylatorów: Kaze Flex II 120 PWM + Kaze Flex II 120 Slim PWM
- Maksymalna prędkość wentylatora: 1500 RPM / 1500 RPM
- Maksymalny przepływ powietrza: 51,17 CFM / 39,44 CFM
- Maksymalne ciśnienie: 1,50 mmH2O / 0,96 mmH2O
- Maksymalna głośność: 28,60 dBA / 23,80 dBA
- Kompatybilność z podstawkami: Intel: LGA2066 / LGA2011 / 2011-v3 (Square ILM) / LGA1700 / LGA1200 / LGA115X; AMD: AM4 / AM3(+) / AM2(+) / FM2 (+) / FM1
- Gwarancja: 2 lata
- Cena: ok. 330 zł
Testy
Testowane chłodzenie prezentuje naprawdę bardzo dobrą wydajność w szczególności w odniesieniu do ceny. Na maksymalnych obrotach i 1200 RPM jest ono najwydajniejsze spośród do tej pory testowanych chłodzeń powietrzem. Nawet po OC radzi sobie z procesorem na obu tych wartościach RPM (choć przy 1200 temperatura najgorętszego rdzenia sięga 98°C). Przy 800 RPM jest trochę gorzej i tutaj chłodzenie radzi sobie gorzej względem konkurencji. Nadal jest jednak bardzo dobrze.
Scythe Fuma 2 Rev. B pod względem kultury pracy prezentuje się dobrze jak na dwa zastosowane wentylatory, choć trochę ciszej mogło by jednak być. Na maksymalnych obrotach z pewnością usłyszycie działanie, na 1200 RPM jest lepiej, ale nadal konkurencja potrafi wypadać lepiej. Na 800 RPM nie usłyszycie tej konstrukcji.
Czytaj też: Test chłodzenia Scythe Mugen 5 Rev. C
Test Scythe Fuma 2 Rev. B – podsumowanie
Scythe Fuma 2 Rev. B w cenie ok. 330 zł to znakomity wybór. Oferuje ono bardzo dobrą wydajność, łatwy montaż i zgodność z podstawką LGA1700. Dzięki niezbyt dużej wysokości zmieścicie je nawet w mniejszych obudowach, a przedni wentylator typu slim zapewnia pełną kompatybilność z pamięciami RAM. Jakość wykonania również jest znakomita, ale sam wygląd mógłby być lepszy – brakuje mi choćby czapeczek na końcówkach ciepłowodów.
Jeśli więc szukacie wydajnego dwuwieżowego chłodzenia, które bez problemów zmieści się w większości obudów to moim zdaniem zdecydowanie warto zainteresować się testowaną konstrukcją. Z pewnością będziecie zadowoleni z jej zakupu.