Smartfon prawie flagowy
Jak przystało na wysoko pozycjonowane urządzenie, specyfikacja techniczna jest na odpowiednim poziomie. Sercem smartfonu jest SoC Snapdragon 8+ Gen 1, wykonany w wymiarze technologicznym 4 mm przez firmę TSMC. W chwili obecnej jest to najwydajniejszy SoC, jaki można znaleźć w telefonach z systemem Android, do tego dzięki optymalizacji zmniejszono w nim pobór mocy, a co za tym idzie, obniżono temperaturę pracy pod obciążeniem i co za tym idzie, ułatwiono odprowadzenie ciepła z układu. Xiaomi 12T Pro ma też 12 GB pamięci operacyjnej LPDDR5 oraz 256 GB szybkiej pamięci flash UFS 3.1 na pliki – razem z wydajnym CPU i GPU tworzy to zestaw bez kompromisów.
Ale flagowe jest nie tylko ukryte serce 12T Pro, lecz także to, co widać. Smartfon wyposażony został bowiem w odświeżany z maksymalną częstotliwością 120 Hz ekran CrystalRes AMOLED o przekątnej 6,67 cala i ponadprzeciętnej rozdzielczości 1220 x 2712 pikseli. Oprogramowanie współpracujące z ekranem zawiera szereg funkcji adaptacyjnych: Adaptive Sync do zarządzania odświeżaniem ekranu, Adaptive True Display, służąca do dostosowywania temperatury barwowej ekranu do światła otoczenia i Adaptive HDR, dzięki której materiały wideo odtwarzane są z optymalną dynamiką – 12T Pro ma wsparcie HDR zarówno w standardzie HDR10+, jak i Dolby Vision.
Wysokiej klasy ekran o dużej rozdzielczości i topowy SoC oznaczają także spore wymagania dla układu zasilania smartfonu. Odpowiada zań akumulator o pojemności 5000 mAh, który wg testów wewnętrznych powinien pozwolić na ponad 13 godzin pracy na jednym ładowaniu. Przede wszystkim jednak można go naprawdę szybko naładować – dołączona (a nie jest to regułą!) ładowarka HyperCharge ma moc 120 W i można nią uzupełnić ogniwo do 100 % zaledwie w 19 minut.
O co cały ten hałas, czyli po co komu 200 Mpix?
Xiaomi 12T Pro to jednak przede wszystkim aparat fotograficzny, który jest dość wyjątkowy, gdyż obok typowego aparatu do makrofotografii i ultraszerokokątnego znalazł się wyróżniający się rozmiarem i parametrami aparat główny.
Jego sercem jest sensor Samsung ISOCELL HP1 który ma rozmiar aż 1/1.22”, rozdzielczość 200 Mpix, a do tego jasny obiektyw o otworze względnym F1.69. Pojedynczy piksel tej matrycy jest dość mały, gdyż ma zaledwie 0,64 µm – ale sensem tak gęstego sensora nie jest praca 1:1, lecz z łączeniem pikseli. We wszystkich standardowych trybach oprogramowanie łączy w jeden punkt obrazu aż 16 pikseli – blok 4×4 oznacza, że efektywny piksel z takiego układu ma aż 2,56 µm.
Łączenie pikseli umożliwia zatem znaczącą poprawę efektywności zbierania światła przy jednoczesnym uśrednieniu i ograniczeniu poziomu szumów. W połączeniu ze stabilizowanym optycznie obiektywem o dużej jasności pozwala to na uzyskanie dobrej jakości zdjęć nawet w dość trudnych warunkach oświetleniowych. Oprogramowanie aparatu wykonuje także w razie potrzeby automatyczny HDR, poprawiający dynamikę zdjęć.
Wysoka zdolność zbierania światła i sprawność aparatu ułatwia także na zdjęcia nocne (przy których często w ogóle nie widać szczególnie długiego naświetlania) oraz na nagrywanie filmów nocnych:
Oprogramowanie aparatu pozwala skorzystać użytkownikowi z trybu wysokiej rozdzielczości, z dwoma podtrybami. W pierwszym łączone są 4 piksele w jeden – wynikowa rozdzielczość wynosi wtedy 50 Mpix i częściowo wykorzystuje zalety zaawansowanego przetwarzania obrazu. W drugim łączenie jest wyłączone i zdjęcie ma pełną rozdzielczość – trzeba tu pamiętać, że ze względu na brak zaawansowanego przetwarzania obrazu do uzyskania zdjęcia dobrej jakości wymagane są znakomite warunki oświetleniowe.
Główny aparat 200 Mpix w Xiaomi 12T Pro posiada autofocus pracujący w trybie detekcji fazy, który działa także w trybie ciągłego śledzenia celu (nazywanego tu ProFocus) podczas wykonywania zdjęć i nagrywania filmów. Jego sprawność jest na tyle duża, że w zasadzie nie ma możliwości zgubienia ostrości w typowych warunkach.
Już na deser warto wspomnieć, że dla użytkowników, którzy mają problem z podjęciem decyzji o formacie kadru Xiaomi 12T Pro także coś posiada: po włączeniu funkcji ProCut oprogramowanie automatycznie proponuje na bazie analizy obrazu 5 różnych formatów kadrów do wyboru. Oczywiście pozostaje jeszcze problem wyboru tego najbardziej właściwego i tu już smartfon nie bardzo jest w stanie wyręczyć swojego pana 🙂
Dla bardziej zaawansowanych miłośników fotografii Xiaomi 12T Pro posiada tryb RAW, dzięki któremu można uzyskany materiał poddać zaawansowanej korekcji i edycji. Jest to co ciekawe materiał wstępnie przetworzony, już po łączeniu pikseli, zatem korzysta przynajmniej w części z dobrodziejstw zaawansowanej ścieżki przetwarzania obrazu, zachowując zarazem typowe dla formatu możliwości edycji.
To gdzie ten kompromis, czyli podsumowanie (i promocja!)
Xiaomi 12T Pro posiada wiele cech smartfonu z najwyższej półki, przy zachowaniu ceny na poziomie wyrafinowanego średniaka. Nie mogło się obejść bez kompromisów: wysokiej klasy główny aparat 200 Mpix oznacza, że pozostałe są znacznie mniej wyrafinowane. Wysokiej klasy ekran i potężny SoC znalazły się w bardzo porządnej, lecz pozbawionej uszczelnień obudowie. To wszystko jednak otrzymujemy w cenie, za którą w dobrym układzie kupimy 2/3 typowego flagowca z najwyższej półki – a być może mniej. Xiaomi 12T Pro może być zarówno telefonem typowo rozrywkowym, jak i niezawodnym urządzeniem do codziennych prozaicznych zastosowań.
Od 28 października do 5 listopada, kupując Xiaomi 12T Pro możecie liczyć na cashback w kwocie 500 zł. Promocja jest dostępna w sklepach RTV Euro AGD, Media Expert, Avans, Media Markt, x-kom, Neonet, Komputronik, Techwish, OleOle, T-Mobile, Orange, Play, Mi-Home.pl, Mi-Store.pl, MiMarkt.pl. Więcej szczegółów znajdziecie pod tym adresem.