Złota jesień jest zjawiskiem, które obserwujemy co roku, kiedy liście na drzewach zaczynają zmieniać kolory na żółty, czerwony i brązowy. Dzieje się tak na skutek zatrzymania produkcji chlorofilu – związku, który m.in. nadaje liściom zieloną barwę.
Czytaj też: Generuje energię i zapewnia żywność. Ta francuska farma jest idealnym przykładem agrowoltaiki
W Polsce złota jesień trwa około 10 dni, najczęściej w drugiej połowie października. Najwcześniej złota jesień pojawia się na Suwalszczyźnie i w górach, a najpóźniej na zachodzie Polski. Zmiany klimatyczne jednak sprawiają, że często drzewa zmieniają kolory dużo później, niż to wynika z normy wieloletniej.
Złota jesień widoczna z kosmosu? Pokaz kolorów uwiecznił satelita
Jak się okazuje, złotą jesień można także podziwiać z kosmosu, co udowodnił satelita Landsat 9, fotografując 8 października 2022 roku okolice gór Adirondack w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych.
Wschodnie wybrzeże USA nie ucierpiało tak bardzo z powodu suszy w tym roku, zatem drzewa miały dostatecznie dużo wilgoci w glebie, aby uniknąć wysuszenia.
Na zdjęciach opublikowanych przez NASA Earth Observatory możemy zobaczyć górzyste okolice dwóch niewielkich miast – Elizabethtown i North Hudson. Obydwa miasta, jak się dowiadujemy z informacji NASA, znajdują się w na terenie parku stanowego obejmującego masyw gór Adirondack. Jest to sporej wielkości pasmo, którego najwyższe szczyty sięgają 1500 m n.p.m.
Czytaj też: To największy magazyn energii na świecie po pierwszym cyklu prac. Właśnie zaczął działać
Z uwagi na to, że obszar jest gęsto zalesiony i stosunkowo naturalny przyrodniczo, nie było problemem, aby satelita uwiecznił pokaz kolorów aż z kosmosu.