P-8 Posejdon z HAAWC, czyli jak zrobić z samolotu rozpoznawczego jeszcze skuteczniejszego niszczyciela wrogich okrętów podwodnych
Dowiedzieliśmy się właśnie o uzyskaniu wstępnej zdolności operacyjnej przez HAAWC, czyli High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability. Ta nie jest całkowicie nową bronią, a dokładniej mówiąc, torpedą, bo stanowi specjalne ulepszenie lekkich torped podwodnych Mk 54. Z tym zestawem tradycyjne torpedy są przekształcane w istną broń dalekiego zasięgu, jako że HAAWC składa się z zestawu skrzydeł, który Boeing określa jako Air Launch Accessory (ALA). W praktyce torpedy Mk 54 doczekały się skrzydeł z SLAM-ER oraz pakietu naprowadzającego z bomb JDAM.
Czytaj też: Torpedowy paradoks. Dlaczego tak trudno jest się obronić przed podwodnymi niszczycielami?
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2022%2F11%2FAmerykanskie-lotnictwo-uczynilo-z-samolotu-rozpoznawczego-skuteczniejszego-niszczyciela-wrogich-okretow-podwodnych-2-1600x1000.jpg&w=1600&q=85)
W praktyce po wystrzeleniu HAAWC z samolotu, dwa wysuwane skrzydła rozkładają się, a broń szybuje do wyznaczonego obszaru docelowego za pomocą systemu naprowadzania wspomaganego przez GPS. Ta metoda lokalizacji nie jest jednak kluczowa do tego, aby torpeda pozostawała skuteczna, dzięki wykorzystywaniu nawigacji inercyjnej.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2022%2F11%2FAmerykanskie-lotnictwo-uczynilo-z-samolotu-rozpoznawczego-skuteczniejszego-niszczyciela-wrogich-okretow-podwodnych-3-1600x728.jpg&w=1600&q=85)
Po osiągnięciu obszaru docelowego, system ALA porzuca torpedę, która następnie spada do wody, wykorzystując uprzednio spadochron w ogonie, aby zwolnić i tym samym zapobiec uszkodzeniu przy uderzeniu w wodę.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2022%2F11%2FAmerykanskie-lotnictwo-uczynilo-z-samolotu-rozpoznawczego-skuteczniejszego-niszczyciela-wrogich-okretow-podwodnych-4-1600x803.jpg&w=1600&q=85)
Czytaj też: Myśliwski dron Turcji na nowych zdjęciach. Trwają testy wyjątkowego bezzałogowca
Wedle Boeinga HAAWC podczas lotu może pokonać całe 64 km (to zależne od wysokości i prędkości samolotu), a załoga może nieustannie nią sterować, aby lepiej odpowiadać na ruchy okrętu podwodnego wroga. Najważniejsze w tej nowej torpedzie jest to, że P-8 Posejdon nie musi obniżać znacząco swojego pułapu lotu (do nawet ledwie 33 metrów nad powierzchnią wody), jak zazwyczaj. Może po prostu zrzucić HAAWC z dużej wysokości, pozostając na bezpiecznym dystansie względem wrogiej obrony powietrznej i ciągle realizując swoją główną misje monitorowania dużych obszarów wodnych.