PRO Speed Test uzyskał certyfikat Prezesa UKE na okres kolejnych dwóch lat
Pandemia mocno odmieniła nasze życie, zmieniając też model nauki, a przede wszystkim pracy. Obecnie sporo osób pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym, wykorzystując Internet jako główne narzędzie pracy. Oczywiście z sieci korzystamy też w celach rozrywkowych, jednak niezależnie od tego, w każdym z tych przypadków jego jakość jest niezwykle istotna. Za wolny Internet utrudnia życie, a nawet może sprawić, że nie będziemy w stanie wykonywać naszych codziennych obowiązków.
Podpisując umowę z operatorem, jedyne czym sie kierujemy, to obietnice składane na papierze. Dopiero po podłączeniu internetu jesteśmy w stanie zweryfikować w praktyce, ile warte są te zapewnienia. W tym celu można posłużyć się specjalnymi narzędziami określającymi przepustowość naszych łączy. Jednak żeby móc wykorzystać je później podczas składania reklamacji, muszą być one wiarygodne.
Narzędzie udostępniane na stronie UKEi certyfikowane przez Prezesa UKE tym właśnie różni się od innych, dostępnych w sieci, że uzyskany pomiar jest miarodajny, bo wykonany w ścisłe określonych, na bieżąco weryfikowanych warunkach. A tym samym jest podstawą do reklamacji. I tak, w odróżnieniu od innych narzędzi, PRO Speed Test weryfikuje m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.
PRO Speed Test , który właśnie po raz trzeci uzyskał certyfikat Prezesa UKE na okres kolejnych dwóch lat, jest właśnie takim narzędziem. Wśród jego najważniejszych funkcjonalności warto wymienić:
- instrukcja prawidłowego przygotowania środowiska pomiarowego,
- pomiar prędkość łączy do 2,5 Gb/s,
- pomiary automatyczne,
- zarządzanie wynikami pomiarów z poziomu strony www,
- tworzenie raportów z certyfikowanych pomiarów w PDF,
- brak obowiązku rejestracji konta użytkownika dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym,
- polska i angielska wersja językowa aplikacji i strony www.
Korzystać można z niego w dowolnej przeglądarce, w aplikacjach mobilnych na Androidzie i iOS, a także w aplikacjach na komputerach Mac i Windows.
Wyniki przedstawione przez PRO Speed Test mogą być podstawą reklamacji usług u operatora. Jak czytamy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
Użytkownicy internetu od 2018 roku, czyli od początku funkcjonowania PRO Speed Test doceniają istnienie tego narzędzia. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat dokonali dzięki niemu niemal 1,3 mln pomiarów, ok.800 tys. razy sprawdzali jakość sieci stacjonarnych, w tym dokonali ponad 71 tys. pomiarów certyfikowanych, dzięki którym skutecznie można dochodzić roszczeń wobec dostawcy usług. Przyczyniło się do tego m.in. udostępnienie nowej, rozszerzonej wersji mechanizmu w grudniu 2020 r.
Zgodnie z prawem, taki pomiar wykonany certyfikowanym mechanizmem pozwala stwierdzić, czy operator wywiązuje się z umowy, a jeśli nie — można na jego podstawie złożyć reklamację i zażądać należytego wykonania umowy. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko łączy stacjonarnych.