Nowo odkryty gatunek mrówki dokłada kolejną cegiełkę do zrozumienia tego gatunku. To obecnie najstarsza mrówka znana ludzkości
Ponownie podejmujemy temat mrówek i tym razem również przez naukowe odkrycie. Tym razem to naukowcy z New Jersey Institute of Technology i Colorado State University dołożyli kolejną cegiełkę do naszej znajomości tego gatunku. Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że na świecie istnieje ponad 15700 znanych gatunków mrówek, a całkowita biomasa tej populacji szacowana jest na 12 megaton. To większa wartość niż łączna wartość biomasy ptaków i ssaków występujących w środowisku naturalnym (9 megaton), ale jednocześnie pięciokrotnie niższa od biomasy ludzi.
Czytaj też: Amerykanie zbroją się przeciwko cukrzycy typu 1. Ten lek wstrzyma jej rozwój i oddali widmo choroby
Wspomniani naukowcy nie zajmowali się jednak tego typu szacowaniem i liczeniem, analizując bursztyn bałtycki sprzed 35 milionów lat ze skamieliną mrówki wojskowej. Ta ma być tą oficjalnie najstarszą na świecie mrówką w rękach badaczy, która na dodatek potwierdza (jako pierwsza w historii) to, że mrówki wojskowe rozpowszechnione obecnie w Afryce i Ameryce Południowej, przemierzały kiedyś Europę.
Nie sądziliśmy, że są w Europie. To właściwie zupełnie niespotykane, że można je tam znaleźć. A jednak mamy tu tę [europejską] mrówkę wojskową, z tak odległej historii! – mówi Christine Sosiak z New Jersey Institute of Technology.
Czytaj też: Użyj tylko taśmy dwustronnej, a wygenerujesz prąd. Podczas eksperymentu zaświeciło się 476 żarówek
W ramach tego odkrycia naukowcy wykonali wysokiej rozdzielczości zdjęcia i stworzyli model 3D tej dobrze zachowanej, wyjątkowej brązowej mrówki, używając fotografii i mikroskopowej tomografii komputerowej. Udowodnili, że ten gatunek nie posiadał oczu, ale za to dzierżył szczęki z ostrymi punktami, pojedynczy segment talii oraz sporych rozmiarów gruczoł, który uwalniał zapewne substancje ochronne niezbędne do podziemnego życia. Tak oto uwieczniono nowy gatunek Dissimulodorylus Perseus. Ten potwierdza zarówno to, że niegdyś Europa była cieplejsza i bardziej wilgotna, a w dłuższej perspektywie rzuci światło na ewolucję mrówek oraz miejsca, w których przebywały różne gatunki mrówek.