Konstrukcja składa się z 26 soczewek umieszczonych w 20 grupach, z tego 7 soczewek w 4 grupach we wbudowanym telekonwerterze, 3 soczewki ED, 1 soczewka Super ED, 2 soczewki fluorytowe, 2 soczewki SR, soczewki z powłokami Meso Amorphous i nanokrystaliczną oraz soczewka przednia z powłoką fluorową. Obiektyw wyposażony został w stabilizację optyczną o skuteczności ~5 EV samodzielnie i 5,5 EV w trybie synchronicznym z IBIS.
Specyfikacja
- Ogniskowa: 600 mm, z włączonym telekonwerterem 840 mm
- Pokrycie matrycy: pełna klatka
- Siła światła: F4, z włączonym telekonwerterem F5,6
- Minimalna przysłona: F32, z włączonym telekonwerterem F40
- Pole widzenia: 4°10′, z wbudowanym telekonwerterem: 3°
- Minimalna odległość ogniskowania: 4,3 m
- Konstrukcja optyczna: 26 elementów w 20 grupach
- Przysłona: 9 listków, kołowa
- Średnica obiektywu: 165 mm
- Długość: 437 mm
- Waga: 3260 g
Nikkor Z 600 mm F4 TC VR S potrafi dużo, kosztuje jeszcze więcej
Obiektyw jest wyposażony we wbudowany AF z liniowym silnikiem dźwiękowym Silky Swift zapewniającym bardzo szybkie i precyzyjne nastawianie ostrości. Na korpusie znalazł się także przełącznik limitera, którym można wybrać zakres działania układu między pełnym a ograniczonym do zakresu 10 m – ∞.
Korpus obiektywu jest w pełni uszczelniony i może pracować w najtrudniejszych warunkach. Elementy regulacyjne na tubusie są programowalne (przyciski i pierścienie Fn, pierścień sterujący i ostrości), do dyspozycji użytkownika jest także przycisk pamięci, pozwalający przywrócić Przednia soczewka jest zabezpieczona oleo i hydrofobowymi powłokami fluorowymi. Nikkor Z 600 mm F4 TC VR S jest wyposażony w stopkę statywową umieszczoną w punkcie stanowiącym środek ciężkości konstrukcji, działającą także jako uchwyt pozwalający na wykorzystanie obiektywu do pracy „z ręki”.
Jak przystało na konstrukcję profesjonalną, nowy Nikkor Z 600 mm F4 TC VR S nie będzie tani – na stronie producenta cena w przedsprzedaży wynosi 79999 zł. Obiektyw do sklepów powinien trafić pod koniec listopada.