Na łamach Advanced Energy Materials pojawił się artykuł naukowy napisany przez międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem inżynierów z Uniwersytetu w Surrey, w Wielkiej Brytanii. Przedstawiają oni w nim drobną modyfikację w strukturze odwróconych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych (ang. IPSC, inverted perovskite solar cells), która umożliwi uwolnienie niespotykanego dotąd potencjału w tym materiale.
Czytaj też: Ogniwa perowskitowe to wciąż trudny orzech do zgryzienia, więc w projektowaniu wyręczą nas maszyny
Perowskity w ogniwach fotowoltaicznych są materiałami syntetycznymi, których nazwa tylko odnosi do grupy minerałów naturalnie występujących w przyrodzie. Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne mają inny skład od mineralnego odpowiednika, ale strukturę natomiast podobną. To właśnie w tym materiale upatruje się nadziei na przyszłość branży fotowoltaicznej, która poszukuje tańszych, lżejszych, prostszych i bardziej dostępnych środków do budowy paneli słonecznych.
Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne wejdą na nowy poziom
Jak dowiadujemy się z artykułu, naukowcy przeprowadzili udaną manipulację powierzchni perowskitu o składzie halogenkowym, doprowadzając do interakcji między tzw. modulatorami a perowskitami. Wykazali oni, że modulator powierzchni o silnym oddziaływaniu działa korzystnie dla zmniejszenia strat w IPSC.
Badania były przeprowadzone na dwóch solach amonowych, które składały się z jodku 4-hydroksyfenetyloamoniowego i jodku 2-tiofenetyloamoniowego (2-TEAI).
Czytaj też: Oto pierwsze takie tandemowe ogniwo perowskitowe! Powstało w Chinach i zadziwia stabilnością
Dr Wei Zhang, główny kierownik badań z Uniwersytetu Surrey, skomentował wyniki prac, dodając, że przyszłość IPSC jest również w kosmosie:
Nasza praca przyczyni się do zrozumienia złożonej interakcji między pasywatorami (modulatorami) i perowskitami na styku materiałów. Przeniesie to fotowoltaikę perowskitową na zupełnie nowy poziom. (…) Przyszłość perowskitowych paneli słonecznych jest niezwykle ekscytująca z obietnicą nie tylko poprawy wydajności farm słonecznych i paneli dachowych, ale także wieloma możliwościami zasilania statków kosmicznych i sond międzygwiezdnych.