Procesory P670 i P470 od SiFive zapowiedziane
Nie dziś, nie jutro, ale może za kilka lat. Trudno obecnie przewidzieć, gdzie znajdzie zastosowanie i jak bardzo architektura RISC-V podbije rynek w przyszłości, ale wydaje się już pewne, że stanie się przynajmniej tym dla firm projektujących układy, czym stał się system Linux dla użytkowników komputerów osobistych. Na rynku będzie więc ten “mainstreamowy” Arm i niszowy RISC-V dostępny za zupełną darmochę. Świetnym przykładem tego, co obecnie mają do zaoferowania procesory na bazie RISC-V są dzieła firmy SiFive, które właśnie zostały uzupełnione o układ P670 i P470.
Czytaj też: Nieudana premiera procesorów Ryzen 7000. AMD zaczęło się tłumaczyć
Oba wspomniane procesory oferują nowe funkcje i zwiększoną wydajność w porównaniu do poprzednich procesorów opartych na tej architekturze open-source. Seria 600 firmy SiFive skupia się bezpośrednio na wydajności, czego przykładem jest P650, a więc poprzednik P670, który dorównywał wydajności Arm Cortex A-77, podczas gdy seria 400 bierze sobie za cel możliwie najwyższej energooszczędności.
Czytaj też: MediaTek jednak wyprzedzi Qualcomm. Już wiemy, kiedy zadebiutuje Dimensity 9200
P670 i P470 są specjalnie zaprojektowane i zdolne do obsługi najbardziej wymagających obciążeń roboczych dla urządzeń typu wearables i innych zaawansowanych aplikacji konsumenckich. Te nowe produkty oferują potężną wydajność i gęstość obliczeniową dla firm, które chcą uaktualnić ze starszych układów ISA. Zoptymalizowaliśmy te nowe produkty z obsługą RISC-V Vector, aby zapewnić poprawę wydajności i efektywności, o którą branża od dawna prosiła– powiedział Chris Jones, wiceprezes ds. produktu w SiFive.
Czytaj też: Cicha premiera Huawei nova Y61. Do oferty producenta trafia kolejny budżetowiec
Procesor P670 został stworzony z wykorzystaniem 5-nm procesu technologicznego i może pracować z maksymalnym taktowaniem ponad 3,4 GHz. Względem P650 różni się najwyraźniej głównie dwoma jednostkami wektorowymi, a jego celem jest stanowienie konkurencji dla układu Arm w kategorii “wydajność na milimetr”. Z kolei P470 został zaprojektowany jako układ towarzyszący dla P670 i co ciekawe, wykorzystując również 5-nm proces, osiąga takie same prędkości zegara jak jego większy brat.