Google udostępniło dziś listę najlepszych aplikacji i gier 2022 roku
Głos oddano też użytkownikom, którzy od początku listopada mogli zagłosować na swoich ulubieńców. Zwycięzców wyłoniono w 20 kategoriach i oprócz nagród głównych przyznano również wyróżnienia. Jeśli zapoznaliście się z listą Apple’a, niektóre pozycje będą wam już znane. Tak samo bowiem, jak w App Store i w Google Play innowacyjna aplikacja społecznościowa BeReal zdobyła główną nagrodę najlepszej aplikacji, ale był to wybór użytkowników. Wybrali oni także najlepszą grę — Apex Legends Mobile — która zgarnęła też nagrodę komisji.
Najlepszą aplikacją 2022 roku zostało Dream by Wombo, czyli narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które w oparciu o tekst lub obrazy kontekstowe generuje fascynujące grafiki.
Oto lista najlepszych aplikacji na Androida w 2022 roku:
- Najlepsza ogólnie: Dream by Wombo – dzięki temu narzędziu możemy tworzyć obrazy przy pomocy sztucznej inteligencji na podstawie wybranej frazy i stylu.
- Wybór użytkowników: BeReal – aplikacja społecznościowa dająca wgląd w prawdziwe życie znajomych. Pozwala użytkownikom tylko raz dziennie udostępnić zdjęcie (ma na to tylko 2 minuty, więc na zdjęciu pokazuje się to, co właśnie się widzi lub robi), a dopiero po jego opublikowaniu można zajrzeć w to, co udostępnili znajomi
- Najlepsza dla rozrywki: PetStar – apka wykorzystująca aparat i funkcje rozszerzonej rzeczywistości do tworzenia teledysków i zabawnych zdjęć czworonogów.
Wyróżnienia: DanceFitMe, NoteIt Widget
- Najlepsza dla rozwoju osobistego: Breathwrk – w tej aplikacji znajdziemy przeróżne ćwiczenia oddechowe, które program dobierze do naszych potrzeb.
Wyróżnienia: Duolingo ABC, Gym Log & Workouts, Ukulele by Yousician
- Najlepszy codzienny niezbędnik: Plant Parent – są tu jacyś pasjonaci ogrodnictwa i uprawy roślin doniczkowych? Jeśli tak, jest to aplikacja dla was, bo znajdziecie w niej mnóstwo porad dotyczących zajmowania się roślinami, pomoc w identyfikacji roślin, chorób czy też system ustawiania powiadomień np. o podlewaniu.
Wyróżnienia: Book Morning Routine Waking Up, Daily Diary: Journal with Lock, Sleep Tracker – Sleep Recorder
- Najlepszy ukryty klejnot: Recover Athletics – zwycięzcą tej kategorii okazała się aplikacja dla sportowców, którzy mają za sobą kontuzje lub zmagają się z chronicznym bólem. Znajdziemy w niej plany treningowe ustalane na podstawie danych użytkownika, które mają pomóc mu w powrocie do formy.
Wyróżnienia: Linktree, Little Lunches, Wamble
- Najlepsza aplikacja dla dobrego samopoczucia: The Stigma App – a aplikacja powstała z myślą o zdrowiu psychicznym użytkownika, dzięki normalizowaniu rozmów na ten temat. Aplikacja daje bezpieczną przestrzeń, w której można rozmawiać na temat życiowych problemów i dzielić się swoimi doświadczeniami.
Wyróżnienia: Sleep Fruits, Zario
- Najlepsza dla urządzeń do noszenia: Todoist – w tej kategorii nagrodę otrzymała aplikacja, w której można tworzyć notatki, planować dzień, ustawiać powiadomienia i tworzyć listę zadań. Jest dostosowana zarówno do urządzeń ubieralnych, jak i smartfonów i tabletów, co pozwala na synchronizację pomiędzy posiadanymi urządzeniami.
- Najlepsza dla tabletów: Pocket – w tej aplikacji możemy zapisać różne treści do “przeczytania później” i dzielić się nimi. Pocket posortuje je tematycznie, a gdy natrafi na treści niepotrzebne, takie jak reklamy — usunie je, by maksymalnie ułatwić i uprzyjemnić czytanie.
- Najlepsza dla Chromebooków: BandLab – na Chromebookach najlepszą aplikacją okazała się BandLab, w której można tworzyć i dzielić się muzyką, znajdziemy tu taż funkcje społecznościowe, które to ułatwiają.
Oto lista najlepszych gier na Androida w 2022 roku:
- Najlepsza ogólnie: Apex Legends Mobile – to oparta na strategii strzelanka typu battle royale przenosi legendarne postacie z serii Apex Legends do mobilnego trybu wieloosobowego.
- Wybór użytkowników: Apex Legends Mobile
- Najlepsza gra multiplayer: Dislyte – gra osadzona w świecie urban fantasy, oferująca rozbudowaną i dynamiczną rozgrywkę, a także system losowania postaci.
- Najlepsza gra Pick Up & Play: Angry Birds Journey – to już 24 spotkanie z bohaterami sagi Angry Birds. Oprócz znanych elementów dodano tutaj wiele nowych poziomów i niespotykane wcześniej w serii mechaniki.
- Najlepsza gra niezależna: Dicey Dungeons – tutaj nagrodę zdobyła gra typu roguelike, w której wcielamy się w antropomorficzne kości i mamy za zadanie przejść poziomy, walcząc z przeciwnikami i zbierając własną talię kart.
- Gra z najlepszą fabułą: Papers, Please – ten tytuł pozwala graczowi na wcielenie się w rolę strażnika przejścia granicznego w dystopijnym, fikcyjnym kraju. Do zadań użytkownika należeć będzie preprowadzanie rewizji i dostosowywanie się do wciąż zmieniających się wytycznych przesyłanych przez rząd.
- Najlepsza trwająca gra: Genshin Impact – tej gry chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, bo bije ona rekordy popularności na wielu platformach. Wkrocz w fantastyczny świat Teyvat, tętniący życiem i energią żywiołów.
- Najlepsza gra Google Play Pass: Very Little Nightmares, czyli mobilna wersja gry Little Nightmares, w której przemierzamy różne pokoje, unikając przeszkód rodem z horroru.
- Najlepsza dla tabletów: Tower of Fantasy – to połączenie MMO i losowania postaci w otwartym świecie RPG. Fużo tu podobieństw do Genshin Impact, więc jeśli odbiliście się od tamtego tytułu, może ten wam bardziej podpasuje.
- Najlepsza gra dla Chromebooków: Roblox – bardzo popularna platforma, w której możemy tworzyć własne gry, grać w nie, a także ogrywać tytuły tworzone przez innych użytkowników. Do wyboru jest wiele różnych gatunków, więc z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Na koniec warto też wspomnieć, że oprócz najlepszych aplikacji i gier Google udostępnił też tytuły najlepiej sprzedających się książek i audiobooków w Sklepie Play w tym roku.
Najlepiej sprzedające się książki:
- Ogień i krew – George R.R. Martin,
- It Ends with Us – Colleen Hoover,
- Fairy Tale – Stephen King,
- I’m Glad My Mom Died – Jeanette McCurdy,
- Dwór cierni i róż – Sarah J. Maas.
Najlepiej sprzedające się audiobooki:
- I’m Glad My Mom Died – Jeanette McCurdy,
- Fairy Tale – Stephen King,
- Ogień i krew – George R.R. Martin,
- Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear,
- It Ends with Us – Colleen Hoover.