Gdyby nie sankcje USA, system MIDLAS powstałby później. Teraz Turcja chwali się swoim rodzimym VLS
VLS to specjalny rodzaj wyrzutni pocisków stosowany w okrętach nawodnych i podwodnych tak, aby po pionowym starcie zakrzywiły tor lotu i skierowały się w stronę celu. Wymaga to stosowania zaawansowanych systemów napędowych w samych pociskach, które w pierwszej chwili muszą zawalczyć z siłą grawitacji, a następnie odpowiednio wektorować swój ciąg tak, aby skierować się w stronę celu (powietrznego, nawodnego lub lądowego). Innymi słowy, pociski korzystające z VLS nie należą do tych najprostszych i tym samym najtańszych, a przede wszystkim łatwych w produkcji.
Dlatego też tak ważnym wydarzeniem jest pomyślne przetestowanie pocisku ziemia-powietrze HISAR RF przez producenta rakiet Roketsan z wykorzystaniem rodzimego systemu pionowego startu o nazwie MIDLAS (Milli Dikey Atım Lançer Sistemi). Daje to zielone światło do realizowania dalszych prac nad fregatami typu I z flagowym TCG ISTANBUL (F-515) na czele, który zostanie wyposażony z system MIDLAS, kiedy to wejdzie na służbę w 2023 roku.
Czytaj też: Rok temu Chiny przetestowały tajną broń. Departament Obrony USA ciągle zachodzi w głowę, co to było
Jeszcze kilka lat temu zakładano, że MIDLAS zostanie opracowany później, aby trafić dopiero na pokład niszczycieli TF-2000 po 2007 roku. Roketsan musiał jednak przyspieszyć prace nad nim, kiedy to w efekcie sankcji USA z 2000 roku, pewne stało się, że Turcja nie będzie mogła wykorzystać Mk 41 VLS firmy Lockheed Martin. Jak na ten moment rozwój MIDLAS idzie po myśli Turcji, a kiedy system ten trafi już na pierwsze okręty, zapewni im zdolność do obrony powietrznej poprzez wystrzeliwanie rodzimych pocisków Hisar RF, SIPER Block-1 (system obrony powietrznej dalekiego zasięgu), ATMACA oraz szeregu innych pocisków produkowanych w kraju, co zapewni tureckim okrętom szeroką gamę pocisków defensywnych i ofensywnych.