Biopaliwo jest pojęciem bardzo ogólnym. Możemy je wytwarzać z różnych zasobów, w tym roślin i drewna. Niestety procesy, jakie są wykorzystywane podczas obróbki (suszenie, palenie), są niezbyt ekologiczne oraz przede wszystko energochłonne. Naukowcy z Japonii znaleźli inny, tańszy i czystszy sposób na stworzenie biopaliwa. O rezultacie ich prac możemy poczytać na łamach Journal of Material Cycles and Waste Managements.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomoże przetworzyć algi na biopaliwo
Badacze w swoich pracach wykorzystali trzy rodzaje materiałów roślinnych: drewno cedrowe, wióry z drewna cedrowego oraz imbir z gatunku Alpinia zerumbet. Zamiast przeprowadzić proces suszenia w wysokich temperaturach, usunęli oni wodę poprzez „wyciśnięcie” materiałów w specjalnej sprężarce rolkowej. Następnie wszystkie próbki zostały przetworzone w formę suchych granulek, które będzie można wykorzystać jako paliwo.
Biopaliwo z imbiru i cedru. Japończycy pokazują, że można to zrobić prościej
Aby sprawdzić zasadność suchego „wyciskania” materiału roślinnego w niskich temperaturach, przeprowadzono serię testów nad kalorycznością biopaliwa. Po pierwsze najlepiej w groszek kompresowały się deski z drewna cedrowego zamiast wiórów. Ponadto groszek z desek okazał się mieć najwyższą wartość opałową ze wszystkich próbek, która odpowiadała standardom ISO. Masa z imbiru spalała się na poziomie 95 proc. normy.
Czytaj też: Biopaliwa nie tak ekologiczne, jak się wydawało. Potrzeba lepszych alternatyw
Toshiaki Ohara, współautor pracy naukowej oraz pracownik Uniwersytetu Okayama przyznał, że nowa metoda przyczyni się korzystnie do dla zrównoważonego rozwoju w lokalnych społecznościach:
Nasza metoda nie wymaga wiele czasu, składowania, ani dodatkowego suszenia termicznego, umożliwiając działanie na miejscu. Sprężarka może „wyciskać” zarówno drewno, jak i zioła, co pozwala nam promować wytwarzanie energii elektrycznej z biomasy rosnącej na lokalnych uprawach. Te cechy są korzystne dla rozwoju zrównoważonego rozwoju w mniejszych środowiskach.
Naukowcy jeszcze zwracają uwagę na mały szczegół. Chociaż groszek z imbiru spalał się nieco gorzej, to rozpuszczony w wodzie daje najlepszą ligninę, którą można wykorzystać w wielu zastosowaniach, w tym jako składnik środków przeciwwirusowych.