Pierwotne plany zakładają uruchomienie co najmniej czterech takich placówek na terenie Stanów Zjednoczonych. Firma zaproponowała również uruchomienie tymczasowego składowiska zużytego paliwa jądrowego w Nowym Meksyku. Według przedstawicieli tego przedsiębiorstwa możliwy jest renesans energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych, który będzie przejawiał się rozwojem małych reaktorów modułowych.
Czytaj też: Tak się oszczędza dziesiątki tysięcy ton węgla. Wystarczyło, że elektrownia zmieniła system chłodzenia
Dyrektor generalny, Kris Singh, spotkał się nawet z ambasadorem Indii, zapewniając go, że wykorzystanie takiej technologii powinno być prawdziwym game changerem dla środowiska, umożliwiając elektrowniom węglowym przejście z paliwa kopalnego na uran.
Co takiego wyjątkowego jest w rozwiązaniu proponowanym przez Holtec International? Chodzi o wykorzystywanie wielostopniowych sprężarek zdolnych do podniesienia względnie niskiej entalpii pary z reaktora SMR-160. Im wyższa będzie, tym lepiej, ponieważ umożliwi zasilanie turbogeneratora w elektrowni. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, został już złożony tymczasowy wniosek patentowy, który pozwoli na przekształcenie każdej elektrowni węglowej w reaktor jądrowy SMR-160 poprzez zastąpienie jej kotła węglowego czystą parą.
Elektrownie węglowe będzie można przekształcić w małe reaktory jądrowe SMR-160
Na tym plany w zakresie ekspansji Holtec się nie kończą. Jeśli wierzyć zapowiedziom, firma pracuje nad wysoce wydajną technologią kolektorów słonecznych. Te miałyby być integrowane z reaktorami SMR-160, tworząc dodatkowe źródło energii. A przecież wolne tereny się znajdą – choćby w miejsce infrastruktury wykorzystywanej wcześniej do przeróbki węgla i produktów jego spalania w elektrowniach węglowych.
Czytaj też: Fuzja termojądrowa z nieprzewidzianym przebiegiem. Jak go wyjaśnić?
Jak czytamy na stronie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, SMR (Small Modular Reactors) to zaprojektowane w technologii modułowej małe reaktory jądrowe (o mocy do 300 MW, podczas gdy większość współczesnych dużych reaktorów ma moc ok. 1000 MW i więcej). Do kategorii SMR zaliczane są różne typy reaktorów: lekkowodne, prędkie, wysokotemperaturowe oraz na stopione sole. Na świecie istnieje (na różnych etapach rozwoju) ok. 50 koncepcji SMR.