Jak poinformował serwis gramwzielone.pl największa turbina wiatrowa na świecie właśnie rozpoczęła swoją pracę na wybrzeżu duńskim. Model V236-15.0 MW wyprodukowany przez firmę Vestas został postawiony w okolicach miasteczka Østerild. Tak rekordowa wielkość turbiny wynika ze średnicy obszaru omiatanego przez łopaty, która wynosi 236 metrów. Natomiast powierzchnia omiatania obejmuje powierzchnię 43 tys. m2.
Duńska elektrownia wiatrowa jest w stanie wyprodukować niebotyczne 80 GWh w ciągu roku. Jej maksymalna moc (co jest zaznaczone w nazwie modelu) wynosi 15 MW. Turbina przy maksymalnych obrotach będzie produkować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych.
Czytaj też: Rekord produkcji energii w Polsce. Turbiny wiatrowe wykręciły niemal maksimum, ale co się stało z nadwyżką?
Największa na świecie elektrownia wiatrowa już ruszyła. Ale nie pełną parą
Wiatrak zaoszczędzi do 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie – informuje Vestas. Jest to ekwiwalent usunięcia 25 tys. samochodów z dróg. Póki co V236-15.0 MW jeszcze nie działa ze swoją pełną mocą, ponieważ czeka na uzyskanie certyfikacji. Według informacji prasowej duńskiego potentata, firma już posiada wstępne umowy z inwestorami na pięciu różnych rynkach na dostawę energii o łącznej mocy 8 GW.
Czytaj też: Absolutny rekord świata pobity! Turbina wiatrowa osiągnęła taką moc, jakiej jeszcze nikt nie widział
Jest również polski akcent w tej historii: w przyszłości również w Polsce mają być produkowane niektóre elementy do tego modelu gigantycznej turbiny. Prawdopodobnie będą potem te turbiny instalowane na polskim wybrzeżu.
Czytaj też: Jest wyższa niż Pałac Kultury. W Chinach powstała największa turbina wiatrowa na świecie
Chociaż Dania jest absolutnym europejskim liderem w implementowaniu wiatrowych rozwiązań w energetyce, to za rogiem czyha groźny konkurent – Chiny. Państwo Środka nieustannie przekazuje informacje o kolejnych rekordowych turbinach nie tylko pod względem rozmiarów, ale także mocy. Wiemy już o turbinie z mocą 16 MW, ale Chińczycy są już w trakcie budowania jeszcze potężniejszej konstrukcji o mocy 18 MW.