Za całym przedsięwzięciem stoi belgijska firma Jan De Nul, a jej najmłodsze dziecko powinno odegrać istotną rolę w budowie największej na świecie farmy wiatrowej. Ta, zwana Dogger Bank, będzie miała mocy 3,6 GW i zostanie rozmieszczona na Morzu Północnym.
Czytaj też: To pierwszy taki statek towarowy. Zaoszczędził 25000 litrów paliwa na samym żaglu
Przeznaczeniem Voltaire ma być transport, podnoszenie i instalacja wszystkich elementów niezbędnych do budowy morskich turbin wiatrowych. Wyposażony w główny żuraw o udźwigu ponad 3000 ton oraz cztery gigantyczne nogi o długości 130 metrów, statek będzie w stanie przewozić ładunki o masie nawet 16 000 ton.
Voltaire umożliwi nam pracę na głębszych wodach i osiąganie coraz większych wysokości gondoli niż dotychczas. Dodanie Voltaire’a i Les Alizés do floty daje nam idealny zestaw statków do realizacji rosnącej liczby dużych i skupionych międzynarodowych projektów typu offshore wind. wyjaśnia Philippe Hutse z Jan De Nul Group
Voltaire jest wyposażony w wysoce zaawansowany podwójny system filtrów wydechowych, który usuwa do 99 procent nanocząsteczek z emisji za pomocą filtra cząstek stałych i zmniejsza emisję tlenków azotu oraz innych zanieczyszczeń za pomocą systemu selektywnej redukcji katalitycznej do wymaganych poziomów.
Voltaire jest wykorzystywany do transportowania turbin wiatrowych
Nasze perspektywiczne spojrzenie na trendy rynkowe i szybkie podjęcie decyzji o inwestycji w ten zestaw statków instalacyjnych Next Gen, nie wyrządziły nam żadnej szkody. Voltaire i Les Alizés mają wszystkie wymagane specyfikacje, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom w dziedzinie morskich źródeł energii odnawialnej. Jesteśmy dumni, że zostaliśmy zauważeni za wybory, których dokonaliśmy jeszcze w 2019 r. i z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej podróży, u boku liderów branży, poprzez nasz wkład w rozwój energii odnawialnej w ramach światowej transformacji energetycznej. dodaje Hutse
Czytaj też: Rusza nowa komercyjna morska elektrownia wiatrowa. Zasili 150 tys. gospodarstw domowych
Odnawialne źródła energii oraz wszelkie związane z nimi technologie cieszyły się w ostatnich latach szczególną popularnością. Jest to rzecz jasna pokłosiem nawarstwiających się problemów, które zmusiły ludzkość do podjęcia odpowiednich działań w celu ograniczenia dalszego wzrost średnich temperatur na Ziemi. Tylko na jakiej wartości się zatrzymamy?