A w jakich zastosowaniach taki sprzęt się przydaje? Wydaje się, że wszędzie tam, gdzie aparat należy uczynić możliwie kieszonkowym i niezauważalnym – czyli w fotografii ulicznej i dokumentalnej.
7Artisans 18 mm f/6.3 – specyfikacja
- Konstrukcja obiektywu: 6 elementów w 5 grupach
- Pole widzenia: 76°
- Liczba listków przysłony: brak przysłony
- Maksymalna wartość przysłony: f/6,3
- Stabilizacja: nie
- Minimalna odległość ostrzenia: 30 cm
- Średnica filtra: brak gwintu
- Wymiary (średnica x długość): około 56 mm × 15 mm
- Waga: 58 g (bagnet E)
Zaprezentowany właśnie 7Artisans 18 mm f/6.3 to druga generacja tego obiektywu. W porównaniu z pierwszą zmieniła się nieznacznie forma zewnętrzna, lekko wzrosła masa, wprowadzone zostały też usprawnienia w konstrukcji wewnętrznej – 6 soczewek rozłożone zostało w 5 grupach, a nie w 4. Obudowa jest całkowicie metalowa, a obiektyw dostępny jest w wersjach dla systemów Nikon Z, Sony E i Fujifilm X (pierwsza generacja była tylko dla micro 4/3 i Canon EOS-M).
Czytaj też: Spectricity S1 może rozwiązać problem smartfonowych aparatów. Dajcie go jak najszybciej
Trzeba przyznać, że 7Artisans 18 mm f/6.3 jest wyjątkowo mały i uproszczony – przypomina bardziej trochę grubszy dekielek do zabezpieczenia komory matrycy, niż pełnoprawny obiektyw – nawet naleśnik. Niska jasność pozwoliła na uzyskanie w miarę poprawnej jakości obrazu (przynajmniej, jeśli sądzić po zaprezentowanych samplach, niestety o dość niskiej rozdzielczości), choć nawet wtedy widać spore winietowanie. Obiektyw nie ma mechanizmu przysłony i mocowania do filtrów.
Czytaj też: 4 mm robią wielką różnicę. Sony FE 20-70 mm f/4 G to obiektyw jedyny w swoim rodzaju