Agrowoltaika jest stosunkowo młodym pojęciem odnoszącym się do miksu prowadzenia upraw rolnych i produkcji energii z paneli słonecznych. Wydaje się, że montując ogniwa pod konkretnym kątem, zacieniamy spore połacie terenu, który w następstwie nie nadaje się do uprawiania ziemi. Francuska firma Total Energies udowodniła, że niekoniecznie ten duet musi być mało efektywny – o eksperymencie z pionowymi panelami słonecznymi donosi PV Magazine.
TotalEnergies przeprowadziło badania nad rozwiązaniem agrowoltaicznym w trzech lokalizacjach we Fracji: Channay (Côte-d’Or), Rivals (Aude) i Valpuiseaux (Essonne). Eksperyment trwał cały sezon letni 2022. Na terenie pól uprawnych zamontowano pionowo panele słoneczne w rzędach liczących kilkadziesiąt metrów. W każdej z lokalizacji umieszczono je w różnych odstępach od siebie, aby zbadać, jaki ma to wpływ na jakość i ilość zbiorów.
Czytaj też: Te panele słoneczne są całkowicie czarne. Produkują je w malutkim kraju, który wyrasta na potęgę
Pionowe panele słoneczne zdziałały cuda na francuskich polach. Wielkość zbiorów wzrosła
Okazało się, że montaż dwustronnych ogniw fotowoltaicznych o mocy 237 kW w rzędach odległych od siebie o 12 metrów przyniosło zaskakująco dobre efekty. Zbiory pszenicy wzrosły o 1 kwintal (0,1 tony) na hektar i o 2 kwintale w przypadku soczewicy. Poziom białka w pszenicy wzrósł o 2 proc.
Jaki może być powód tak zaskakującym wyników? Przypuszcza się, że spowolnienie siły wiatru nad danych polem uprawnym działało mobilizująco na rośliny. Zanotowano, że średnia prędkość wiatru zmalała o 14 km/h.
Czytaj też: Szach mat Chin na przemyśle fotowoltaicznym. Nowe prawo zrujnuje gospodarki UE i Ameryki
Opisywane rezultaty dotyczą lokalizacji z Channay. W Rivals eksperyment dotyczył upraw winorośli i drzew granatowych. Total Energies przeprowadziło obserwacje razem z firmami Agrosolutions, Agrinovex, Dijon Céréales, Next2Sun, Sudexpe, IFV, InVivo i Ombrea. Jak poinformowano, reszta wyników zostanie opublikowana w późniejszych czasie.
W przypadku montowania wertykalnych farm solarnych warto zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt. Panele mogą rzucać większy cień na uprawy w zależności od tego, na jakiej szerokości geograficznej znajduje się farma. Omawianie lokalizacje znajdują się na niższych szerokościach niż Polska, zatem latem słońce znajduje się tam wyżej i rzucany cień jest krótszy. Próbując podobnej metody w naszym kraju należy uwzględnić ten czynnik. Im bardziej na północ, tym panele słoneczne powinny być montowane jako niższe lub wręcz odwrotnie – dużo wyżej, zapewniając spory prześwit dla upraw.