Wystarczy wspomnieć, że mówimy o prędkości transferu danych w tempie trylionowych części sekundy. O szczegółach przeprowadzonych badań oraz możliwościach płynących z tego tytułu możemy przeczytać na łamach Science Advances.
Czytaj też: Elektronika na wzór naszego mózgu już tylko kwestią czasu. W MIT zrobili kanapkę z Grafenu
Jak wyjaśniają autorzy publikacji, współczesna elektronika opiera się na przełączaniu sygnału elektrycznego przez pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej w skali czasowej nanosekund. W efekcie przetwarzanie informacji jest ograniczone do prędkości gigahercowej. Stosując przełączniki optyczne wykorzystujące terahercowe i ultraszybkie impulsy laserowe do kontroli sygnału elektrycznego można było wskoczyć na jeszcze wyższy poziom: pikosekund i femtosekund.
Tym razem naukowcy postanowili pójść o krok dalej. W takich okolicznościach mają powstać przełączniki optyczne oraz elektronika oparta na świetle z petahertzową prędkością. Takie urządzenia byłyby nieporównywalnie szybsze od obecnie stosowanych, opartych na półprzewodnikach.
Dzięki wykorzystywaniu zaawansowanych przełączników optycznych mogłaby powstać bardzo szybka elektronika
Tranzystory oparte na półprzewodnikach są we wszystkich urządzeniach elektronicznych, których używamy dzisiaj. Są częścią każdej branży – od zabawek dla dzieci po rakiety – i są głównym budulcem elektroniki. wyjaśnia jeden z autorów badania, Mohammed Hassan
Co ciekawe, rekordowo szybkie tranzystory półprzewodnikowe mogą działać z prędkością ponad 800 gigaherców. Transfer danych przy tej częstotliwości mierzony jest w skali pikosekund. Takie wartości oznaczają liczenie w bilionowych częściach sekundy.
Czytaj też: Gdzie się podziewa energia w turbulencji kwantowej? Naukowcy na tropie rozwiązania wieloletniej zagadki
Dzięki ostatnim postępom w grę wchodzi między innymi kodowanie danych na ultraszybkich impulsach laserowych. W efekcie powinna wzrosnąć prędkość transferu danych i pojawić się możliwość prowadzenia długodystansowej komunikacji na linii Ziemia – głęboka przestrzeń kosmiczna. Jak widać, potencjalne zastosowania tak przełomowych technologii nie muszą ograniczać się wyłącznie do granic naszej planety.