Hausun jest chińskim producentem paneli słonecznych, o którym jest coraz głośniej od zeszłego roku. Seria modułów produkowanych w technologii heterozłączy (heterojunction, HJT) o nazwie Himalaya G12-132 prezentuje się bardzo imponująco pod względem mocy pojedynczych jednostek. Niedawno gigant poinformował na swojej stronie internetowej o kolejnym rekordzie.
Czytaj też: Chiny jedno mówią, drugie robią. Nowy raport ujawnia, skąd naprawdę pozyskują energię
Najnowszy „himalajski moduł” od Hausuna posiada moc wyjściową 723,97 W przy sprawności konwersji energii na poziomie 23,3 proc. Jest to aktualnie najbardziej wydajny pojedynczy moduł dostępny na rynku. Hausun jeszcze w styczniu 2023 roku podawał informacje o rekordzie mocy 715 W. Jak widać, firma nie spoczywa na laurach i konsekwentnie bije kolejne granice rekordów. Nowy moduł fotowoltaiczny będzie dostępny wkrótce w sprzedaży, podobnie jak to się stało w poprzednimi rekordzistami.
Moduł fotowoltaiczny z Chin pobił rekord mocy. Produkt trafi wkrótce do sprzedaży
Himalaya G12-132 są ogniwami fotowoltaicznymi, które łączą w sobie technologię mikrokrystaliczną i konstrukcję SMBB (super multi-busbar). Uszczelniono je za pomocą poliizobutylenu i pokryto lekką folią konwersyjną, aby zapewnić wodoodporność modułów, zmniejszyć uszkodzenia komórek i ulepszyć absorpcję.
Czytaj też: W tym Europa bije Chiny o głowę. Dlaczego nasze panele słoneczne mają być lepsze?
Producent dokonał szacunków, o ile wydajniejsze jest najnowsze ogniwo względem innych typów paneli słonecznych wielkoskalowych. W ciągu roku Himalaya G12-132 wyprodukuje o 6-8 proc. więcej energii niż podobnej wielkości ogniwa w technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), czyli takie z pasywacją emitera spodniej części. Taki rezultat zapewni szybszy zwrot kosztów inwestycji.
Rekordowy moduł nie nadaje się jednak do instalacji przydomowych i został skonstruowany z myślą o zastosowaniu w wielkoskalowych projektach fotowoltaicznych. Poprzednie moduły od Hausana zostały już zainstalowane w wielu krajach na świecie. Warto wspomnieć, że stanowią one integralną część największej elektrowni słonecznej w technologii heterozłączy w Chinach, która znajduje się w prowincji Shandong i ma moc 50 MW.
Czytaj też: Chiny zaciskają pętlę na szyi branży fotowoltaicznej. Tylko jeden kraj nie straci na decyzji Pekinu
Jak się dowiadujemy od producenta, 723 W to tylko kolejny etap w zdobywaniu następnych wysokich wyników moc na pojedynczych modułach. Dodajmy na koniec, że doniesienia giganta o rekordowej mocy ogniwa Himalaya zostały oficjalnie potwierdzone przez niemieckich ekspertów z TÜV SUD.