Singulus Technologies jest niemieckim zakładem specjalizującym się w konstruowaniu maszyn i urządzeń do powlekania, obróbki powierzchni oraz mokrych i termicznych procesów produkcyjnych. Firma sama z siebie nie wytwarza konkretnych końcowych produktów, ale dostarcza dodatkowych rozwiązań, w tym również dla branży fotowoltaicznej.
Czytaj też: Panele słoneczne można ponownie wykorzystać. Jeden z ich składników okazał się szczególnie przydatny
Jak możemy dowiedzieć z komunikatu prasowego zakładu, została opracowana innowacyjna maszyna do procesów pasywacji ciętych krawędzi ogniw słonecznych. Pasywacją nazywamy taki proces, w których wytwarzana jest na powierzchni danej substancji chemicznej powłoka pasywna, czyli odporna na reakcje ze środowiskiem oraz na tyle szczelna, że stanowi swoistą barierę ochronną dla substancji poniżej.
Panele słoneczne z pasywacją krawędzi według niemieckiej technologii
Pasywacja krawędzi ogniw fotowoltaicznych ma na celu przede wszystkim zwiększenie ich wydajności. Maszyna od Singulus Technologies nazywa się Generis PET i stworzono ją głównie z myślą o ogniwach cienkowarstwowych, wieloelementowych i budowanych w technologii gontowej. Tego typy jednostki charakteryzują się większą liczbą krawędzi, których pasywacja jest bardzo potrzebna.
Czy wynalazek z Niemiec znacząco wpływa na poprawę parametrów ogniw słonecznych? Niestety z dostępnych informacji w sieci nie możemy dowiedzieć się zbyt wiele. Wiadomo tylko tyle, że podczas testów ogniwa poddane pasywacji krawędzi wykazywały o 1 proc. większą wydajność niż standardowe odpowiedniki.
Czytaj też: Czapki z głów, idą mistrzowie. Te panele słoneczne zmiotą chińskich konkurentów z planszy
Twórcy zachwalają, że oferują przemysłowe rozwiązanie dla pasywacji krawędzi oraz, że w przyszłości może ono zwojować rynek cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Rozwój rynku energetycznego pokaże, czy Generis PET faktycznie będzie producentom paneli słonecznych bardzo potrzebny.
Singulus Technologies zasłynął jeszcze z innych swoich wynalazków. Chociażby warto wspomnieć o Polycoater, czyli urządzeniu do powlekania metalicznego różnych powierzchni bez użycia toksycznego chromu (VI), które może zainteresować producentów samochodów.