Zabójcze drony stają się coraz powszechniejsze. Izraelska amunicja krążąca Rotem trafi do krajów NATO
IAI podpisało znaczące kontrakty z trzema nieokreślonymi na tę chwilę krajami NATO na dostawę zaawansowanego systemu amunicji krążącej Rotem. Kontrakty te opiewają na dziesiątki milionów dolarów i obejmują dostawę setek systemów i związanego z nimi sprzętu, co tylko podkreśla rosnące zapotrzebowanie na tę najnowocześniejszą technologię. W ogólnym rozrachunku system Rotem to kompaktowy i ekonomiczny dron typu kamikadze, który został zaprojektowany specjalnie w celu zapewnienia siłom lądowym taktycznego rozwiązania do precyzyjnych ataków w środowiskach miejskich lub złożonych.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja nie będzie miała w Unii lekko. Komisja Europejska szykuje nowe regulacje
Jako przykład amunicji krążącej, system Rotem odgrywa kluczową rolę we współczesnych działaniach wojennych. Te autonomiczne drony-pociski są w stanie krążyć w powietrzu, identyfikować cele, a następnie inicjować atak, a dzięki swojej zdolności do poruszania się w złożonych środowiskach, są bardzo skuteczne w namierzaniu radarów, pojazdów, budynków i personelu. Ważą zaledwie 4,5 kilograma i oferują wyjątkową wszechstronność i łatwość obsługi już na samym początku akcji, jako że ich autonomiczny start można przeprowadzić z dowolnego miejsca.
Każdy dron Rotem może pozostawać w powietrzu do 45 minut, pokrywając zasięg do 10 kilometrów. Podczas tego lotu wykorzystuje swoją zdolność do autonomicznego identyfikowania i atakowania celów, a będąc wyposażony w kamerę dzienno-nocną i 1-kilogramową głowicę bojową, może precyzyjnie uderzać w wyznaczone cele przy minimalnych stratach ubocznych. W przypadku, gdy cel nie zostanie potwierdzony lub ulegnie zmianie, dron może zostać wycofany z misji i bezpiecznie powrócić do operatora. Warto podkreślić, że dron nie przeprowadza całego ataku samodzielnie, bo może autonomicznie zaatakować cel dopiero po jego zlokalizowaniu przez operatora.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja może doprowadzić do ogromnych problemów w wojsku
Jak na sprzęt wojskowy, system Rotem jest stosunkowo tani, jako że kosztuje około 100000 dolarów, a do tego jego wdrożenie na służbę i wykorzystywanie w warunkach bojowych ma być szybkie i proste. Chociaż dron wyszukuje i dobiera cele automatycznie, to operatorzy ciągle mogą stawiać nad nim pieczę, aby nie przeprowadzić ataku na niewłaściwy cel. Manualne sterowanie jest przydatne zwłaszcza w konfiguracji Rotem bez głowicy bojowej, czyli wykorzystywaniu drona w roli szpiegowskiej.
Czytaj też: Łodzie podwodne, drony i sztuczna inteligencja. Tak wygląda przyszłość zbrojeń w USA
Samo podpisanie umów między izraelskim producentem uzbrojenia a krajami NATO podkreśla rosnące znaczenie amunicji krążącej we współczesnych operacjach wojskowych. Sam system Rotem ze swoją kompaktową konstrukcją, przystępną ceną i wyjątkowymi możliwościami, jest cennym zasobem dla sił lądowych, umożliwiając im przeprowadzanie zarówno rozpoznania, jak i precyzyjnych oraz skutecznych uderzeń w skomplikowanych środowiskach. Pewne jest więc, że w miarę postępu technologicznego amunicja krążąca będzie prawdopodobnie odgrywać coraz bardziej kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości działań wojennych.
PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!