Domki fotowoltaiczne są tak naprawdę prowizoryczną nazwą opisową stworzoną na potrzeby tego opracowania. Autorzy wynalazku nie nadali swojej konstrukcji konkretnej nazwy, ale mówią o niej, że jest to technologia rolnictwa kontrolowanego w środowisku opartym na fotowoltaice. Więcej o wynalazku możemy dowiedzieć z artykułu w czasopiśmie Smart Agricultural Technology.
Czytaj też: Sensacja z Iraku zszokowała świat. Niewiarygodny wynalazek wpłynie nie tylko na branżę fotowoltaiczną
Twórcami innowacyjnej i nietypowej technologii są eksperci z Netaji Subhas University of Technology w Indiach. Jak możemy dostrzec na zdjęciach, konstrukcja wygląda jak niewielki domek pokryty dachem z paneli słonecznych. Wewnątrz jego prowadzić można różne uprawy warzyw i owoców. System działa na zasadzie szklarni, ale z pewnymi unowocześnieniami.
Domki fotowoltaiczne – produkują energię dla małych szklarni
Przede wszystkim energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne jest przeznaczana na utrzymanie odpowiedniej wilgoci wewnątrz domku, obsługę systemu kropelkowego nawadniania roślin i inne urządzenia wewnętrzne potrzebujące zasilanie elektryczne. Domki fotowoltaiczne w wersji prototypowej mają wymiary 2400 mm × 1700 mm × 2365 mm, mogą pomieścić 24–28 roślin i mają całkowitą kubaturę 5,57 m3.
Wynalazek indyjskich badaczy jest niezwykle ważny, ponieważ można go w tani sposób produkować i montować tam, gdzie warunki pogodowe są niestabilne lub niekorzystne dla uprawiania ziemi. Tym samym umożliwiono montaż systemów fotowoltaicznych w regionach biedniejszych, bez stałego dostępu do energii elektrycznej i cierpiących z powodu zmian klimatu.
Czytaj też: Zmieniłem swój balkon w domową elektrownię. Oto pierwsza taka instalacja fotowoltaiczna na rynku
Twórcy wynalazku dokonali ponadto analizy porównawczej, aby dowiedzieć się, o ile płodniejsze są uprawy z domków fotowoltaicznych niż z tradycyjnych pól. Na podstawie testowych upraw pomidorów okazało się, że współczynnik powierzchni liści (ang. leaf are index, LAI) jest o ok. 1,5 raza większy dla domków, a tempo zwrotu kosztów z inwestycji szybsze o 9,24 proc. Domki fotowoltaiczne w takim kompaktowych kształcie to dopiero początek. Tak naprawdę potrzeba więcej danych porównawczych oraz obliczeń, aby z całą pewnością stwierdzić, że inwestycja w domki fotowoltaiczne jest warta zachodu.