Czy panele słoneczne można montować wszędzie? Jakie zmienne należy uwzględnić? Na tym zagadnieniem przysiadła troje inżynierów z Turcji. Postanowili oni za pomocą metody AHP (Analytical Hierarchy Process) sprawdzić przydatność terenów w regionie Menteşe (południowy zachód) pod kątem instalacji farm fotowoltaicznych, biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia powodzi i znacznej erozji terenu.
Czytaj też: Wszyscy robimy to źle. Panele słoneczne na dachach powinniśmy montować inaczej
Powodzi? Dokładnie tak. Jak się okazuje, badano dotychczas wiele zmiennych, które wpływają na przydatność fotowoltaiki i opłacalność jej instalacji, ale nie brano pod uwagę tej jednej konkretnej katastrofy naturalnej. Powodzie mogą również powodować intensywną degradację gruntu i jego wymywanie, co zbiorczo nazywa się erozją. Na łamach Renewable Energy możemy dowiedzieć się więcej, do jakich interesujących wniosków doszli uczeni.
Panele słoneczne nie mogą stać wszędzie. Powódź i erozja też może mieć na nie wpływ
Metoda AHP, którą wykorzystano w badaniach, polega m.in. na ustalaniu priorytetów kryteriów decyzyjnych. Jest to narzędzie obliczeniowe, które może nam dać informację, czy powodzie i erozja są kluczowymi aspektami decydującymi o wyborze lokalizacji dla farmy fotowoltaicznej.
Wyniki modelowania dla regionu Menteşe wykazały, że jedynie 7,5 proc. powierzchni obszaru nadaje się pod panele słoneczne. Zagrożenia powodzią i erozją posiadały niską wagę w modelu AHP, a mimo to pełniły spory czynnik wykluczający – twierdzą autorzy badań. Ponadto do analizy przydatności terenu pod fotowoltaikę wystarczalne okazały się dane topograficzne o niskiej rozdzielczości.
Czytaj też: Panele słoneczne z cylindrem pełnym piasku? Na taki pomysł mogli wpaść tylko w jednym kraju
Praca wykonana przez tureckich inżynierów na pewno przyda się w samym regionie Menteşe, którego dotyczyła analiza. Niemniej dla nas również jest coś pouczającego w tej sprawie. Zagrożenie powodziowe w Polsce wciąż może wystąpić i warto mieć na uwadze, czy panele słoneczne, które będzie instalować na konkretnych terenach, nie będą podczas przyjścia żywiołu w jakikolwiek sposób uszkodzone. Narzędzie AHP może być przydatne w tym planowaniu, także urzędnikom zarządzającym planami zagospodarowania przestrzennego.