Zapakowanie i zestaw
Wraz z komputerem otrzymujemy kartę gwarancyjną z dokładnie wymienionymi podzespołami oraz opakowanie od płyty głównej wraz z akcesoriami. Na tym pierwszym znajdziemy dokładne numery seryjne podzespołów. Jest to o tyle ważne, że zestaw nie ma żadnych plomb gwarancyjnych, więc możemy dowolnie go modyfikować. Jeśli coś się zepsuje mamy dokładnie opisane, co było oryginalnie w środku i dzięki temu nie będzie problemów z gwarancją jeśli np. dołożycie kolejny dysk. Sama gwarancja na sprzęt udzielana jest na okres 3 lat.
W opakowaniu po płycie znajdziemy różne papierki, kabel zasilający, kable SATA oraz kartę WiFi Landberg na USB. Tutaj szkoda jednak, że sama płyta nie jest w wersji z WiFi – było by one po prostu lepszej jakości. Ale plus, że mamy chociaż to dodane. Szkoda też, że nie ma wszystkich śrubek od obudowy czy chłodzenia, które pozwoliły by na łatwiejsze modyfikowanie sprzętu – nie trzeba by ich szukać po sklepach. Warto też pamiętać, że wraz z komputerem otrzymujemy licencję na antywirusa BitDefender na 12 miesięcy.
Samo zabezpieczenie komputera jest też bez zarzutu. W środku mamy pianki termoaktywne, które zapobiegają uszkodzeniu podzespołów. Głównie chodzi tutaj o kartę graficzną, która potrafi wypaść ze slotu PCI – w tym przypadku i przy takim zabezpieczeniu na pewno się to nie stanie. Gdyby jednak były jakieś problemy to zawsze macie możliwość skontaktowania się z infolinią, na której otrzymacie fachowe wsparcie techniczne.
Czytaj też: Diablo IV – test wydajności kart graficznych Nvidia
Specyfikacja Actina Powered by Inno3D
Na początek kilka informacji. Otrzymany zestaw jest tylko przykładowym, zawsze możecie zoptymalizować zestaw pod Wasze potrzeby. Oznacza to możliwość dopasowania wszystkiego do własnych wymagań. Każdy zestaw przechodzi też testy obciążeniowe, które trwają 36 godzin. Gwarantuje to, że otrzymacie w pełni sprawny i działający sprzęt, bez wadliwych podzespołów. Marka Actina współpracowała też ze znanymi drużynami esportowymi. Były to choćby PACT, HONORIS czy WISŁA KRAKÓW. Dzięki temu firma ma odpowiednie doświadczenie, które pozwala budować sprzęt dostoswany pod potrzeby graczy i zapewniający najlepsze osiągi w danej cenie. Warto też pamiętać, że firma cały czas przygotowuje nowe propozycje gamingowe, które oparte są o najnowocześniejsze komponenty. A teraz przejdźmy do specyfikacji testowanego modelu.
Procesor to sześciordzeniowa konstrukcja (ma tylko rdzenie performance) Intel Core i5-12400F. Jest to CPU bardzo często polecane do tańszych komputerów i bardzo dobrze sprawuje się w praktyce. Maksymalne taktowanie dla jednego rdzenia to 4,4 GHz, a przy obciążeniu wszystkich 4,0 GHz. W połączeniu z RTX 3060 powinien sobie dobrze radzić w grach. Za chłodzenie odpowiada Endorfy Fera 5 ARGB. Actina bardzo dobrze dopasowała chłodzenie, które zapewni cichą pracę i naprawdę niskie temperatury pod obciążeniem.
Całość została osadzona na płycie Gigabyte B760M DS3H DDR4. Konstrukcja nie ma WiFi i jest zgodna z pamięciami DDR4. Jest to podstawowa płyta, ale ponownie do tego procesora tak naprawdę nic mocniejszego nie jest potrzebne. Zastosowane pamięci to Kingston Fury Beast RGB 2x 8 GB 3600 MHz CL17. Co ciekawe zostały one ustawione na Gear 2, ale przy CR 1T. Pamięci również są dobrze dopasowane do zestawu i nie powinno być z nimi problemów.
Karta graficzna to Inno3D GeForce RTX 3060 Twin X2. Ponownie mamy do czynienie z bardzo dobrym modelem RTX 3060, który został wyposażony w 12 GB pamięci. Karta nie ma fabrycznego OC, ani podwójnego BIOSu. Działa za to naprawdę cicho, co zobaczycie sami w testach. Za chłodzenie odpowiadają dwa wentylatory (pracujące półpasywnie – w spoczynku nie będą one działały), a całość zasilana jest z jednego złącza 8-pin. Karta jest też dobrze wykonana (mamy choćby backplate) i pasuje do całego zestawu, choć ma tylko małe podświetlenie z boku. Karta oferuje wyjścia obrazu: 3x DisplayPort oraz 1x HDMI. Inno3D ma samo w sobie bardzo dobre produkty i tutaj również się nie zawiodłem. Warto też zauważyć, że domyślnie mamy wyłączony Resizable BAR.
Dysk to WD Blue SN570 o pojemności 1 TB. Jest to konstrukcja na PCIe 3.0 x4, która oferuje dobre transfery (odczyt: 3500 MB/s, zapis 3000 MB/s). Oczywiście mógłby być dysk PCIe 4.0, ale przy niższej cenie nie ma takiej potrzeby. Zastosowana konstrukcja zapewni bardzo dobre transfery, szybkie wczytywanie się gier i płynne działanie systemu. Tutaj na pewno będziecie z niego również zadowoleni.
Pozostałe części to obudowa Signum 300 ARGB i zasilacz Endorfy Vero L5 600 W. Obudowa ma cztery wentylatory, który mają podświetlenie i zapewniają świetny przepływ powietrza. Jest też dosyć prosta w czyszczeniu i może się podobać. Zasilacz to podstawowa konstrukcja polecana do wielu zestawów. Ma ona odznaczenie 80 Plus Bronze oraz cichy wentylator. Pod tym względem ciężko też cokolwiek Actinie zarzucić.
Jak to jest złożone?
Jakość złożenia oceniam pozytywnie. Kable przeprowadzone są najkrótszą możliwą drogą, choć tutaj mam uwagę do PCI-E. Obudowa Endorfy ma otwór na spodzie, który pozwala na przeciągnięcie go znacznie krótszą drogą. Nie wiem czemu wielu producentów komputerów przeciąga go górą, co choćby częściowo zasłania pamięci RAM, która w tym przypadku ma podświetlenie. To akurat można zrobić lepiej i bardziej go ukryć – przynajmniej moim zdaniem wyglądało by to trochę lepiej. Z tyłu jest bardzo dobrze i wszystkie kable są odpowiednio pospinane i pochowane – tutaj nie ma do czego się przyczepić. Gdyby więc nie ta jedna rzecz to było by idealnie, ale mimo to jest nadal bardzo dobrze – znacznie lepiej niż przy wielu gotowych zestawach dostępnych do kupienia z sieci.
Na plus należy też zaliczyć sporo podświetlenia, którym możecie sterować jeśli zainstalujecie oprogramowanie Gigabyte Control Centre. ARGB mają wentylatory od obudowy oraz całe chłodzenie. Zdecydowanie może się to podobać i jeśli zależy Wam na mocnym podświetleniu to tutaj będziecie naprawdę zadowoleni.
Testy – programy
Dysk oferuje bardzo dobrą wydajność, zgodną z oczekiwaniami. Pozostałe podzespoły niczym nie zaskakują. Wyniki nie są zbyt wysokie, ale odpowiednie dla zastosowanych części. Całość sprawdzi się więc dobrze w codziennym użytkowaniu, przeglądaniu internetu, obsłudze pakietu biurowego itp..
Testy w grach bez ray tracingu
1920 x 1080
W pierwszej rozdzielczości pojawiają się gry, w których nie uzyskamy średnio 60 fps przy maksymalnych detalach. Mamy łącznie 4 takie tytuły i w nich będziecie musieli obniżyć detale albo zdecydować się na włączenie DLSS, o ile dana gra go obsługuje.
2560 x 1440
W kolejnej rozdzielczości jest już tylko jedna gra z powyżej 60 fps. Nie ma jednak co się dziwić – RTX 3060 to grafika przeznaczona do gamingu w Full HD.
3840 x 2160
Ostatnia rozdzielczość to bardziej ciekawostka – nikt nie spodziewał się, że gry na maksymalnych detalach będą tutaj grywalne i tak w rzeczywistości jest.
Testy w grach z ray tracingiem
1920 x 1080
Po włączeniu śledzenia promieni zdecydowanie przyda się DLSS, aby uzyskać średnio 60 fps. Wyniki w 3 grach może nie są bardzo niskie, ale Hogwarts Legacy czy Cyberpunk 2077 są kompletnie niegrywalne.
2560 x 1440
W kolejnej rozdzielczości już wszystkie gry wymagają DLSS i to pewnie w większych ustawieniach niż Jakość. Tutaj widać, że RTX 3060 radzi sobie już słabo.
Testy DLSS
1920 x 1080
Włączenie DLSS: Jakość poprawia sytuację, ale w Cyberpunk 2077 jeszcze trochę brakuje do 60 fps. Tutaj przyda się mocniejsze ustawienie tej funkcji.
2560 x 1440
W kolejnej rozdzielczości zdecydowanie trzeba już włączyć DLSS w wyższych trybie, aby móc cieszyć się z rozgrywki.
3840 x 2160
W ostatniej rozdzielczości wyniki są bardzo słabe i tutaj szkoda, że RTX 3060 nie obsługuje generatora klatek – ten zdecydowanie przy takich ekstremalnych, jak na ten zestaw warunkach, by się przydał,
Temperatury, głośność, pobór mocy
Spoczynkiem był tylko wyświetlony pulpit. Obciążenia dokonaliśmy poprzez odpalenie CYberpunk 2077 przy wysokich detalach, bez RT czy DLSS, w rozdzielczości 1920 x 1080.
- CPU: 23°C/50°C,
- GPU: 38°C/66°C,
- Dysk: 37°C/48°C,
- Głośność (odległość 20 cm od środka lewego boku): 35 dBA/ 38,7 dBA,
- Pobór mocy: 56 W/ 290 W.
Temperatury wszystkich podzespołów są niskie i tutaj widać, że komponenty zostały dobrane tak, aby nie było z tym problemów. Actina Powered by Inno3D to również cicha konstrukcja, która podczas grania nie powinna kompletnie przeszkadzać, a w spoczynku być prawie niesłyszalna. Pobór mocy to kolejny plus – jest niski nawet w grze, dzięki czemu nie odczujecie zwiększenia rachunków za prąd.
Czytaj też: Cyberpunk 2077: Widmo wolności. Sprawdzamy wydajność kart GeForce RTX 4000 i działanie DLSS 3.5
Test Actina Powered by Inno3D – podsumowanie
Actina Powered by Inno3D w testowanej konfiguracji kupicie za ok. 4230 zł (pod linkiem znajdziecie zestaw z inną płytą główną, ale to nie ma pływu na wydajność zestawu). Cena jest całkowicie odpowiednia, jak na złożony zestaw i nie jest wcale dużo większa od osobnych podzespołów. Otrzymujemy za to w pełni działający, przetestowany i sprawdzony zestaw, który dobrze sprawdzi się w gamingu w 1920 x 1080. Całość jest dobrze złożona i zabezpieczona na czas wysyłki. W razie problemów mamy też pełne wsparcie czy gwarancję udzielaną na okres 3 lat. Duży plus za brak plomb gwarancyjnych, co pozwala na zmiany w konfiguracji.
Komputer przeznaczony jest dla graczy, co potwierdza współpraca z zespołami esportowymi. Testy potwierdziły, że dobrze sprawdzi się w rozdzielczości 1920 x 1080 px, ale przy wyższych już nie daje rady. Tutaj nie ma jednak zaskoczenia – RTX 3060 to karta stworzona do grania właśnie w najniższej rozdzielczości. W rasteryzacji pojawią się gry, gdzie trzeba będzie odpalić DLSS lub obniżyć detale, przy ray tarcingu koniecznie musicie włączyć DLSS. Trochę szkoda tutaj, że nie ma RTX 4060 obsługującego DLSS 3, w tym generator klatek, ale z pewnością taka karta podniosła by cenę całości. Natomiast macie cały czas do dyspozycji DLSS 2 z różnymi opcjami, które podbiją wydajność w grach. Bez wątpienia jednak jeśli celujecie w gaming w 1920 x 1080 to testowana konstrukcja dobrze się sprawdzi, w szczególności w swojej cenie.
Komputer jest przemyślany również pod względem chłodzenia czy głośności. Temperatury wszystkich podzespołów są niskie, a całość jest cicha nawet podczas grania. Tutaj spory plus za dużą liczbę wentylatorów, dobre chłodzenie procesora czy naprawdę fajny model karty graficznej. Jeśli też lubicie spore podświetlenie to będziecie zadowoleni – komputer naprawdę fajnie wygląda i sporo podświetlenia robi wrażenie.
Jeśli więc szukacie gotowego komputera dla gracza w cenie ok. 4200 zł to warto rozważyć zakup testowanej jednostki. Jest ona naprawdę fajna jak na gotowiec i z pewnością będziecie z niej zadowoleni.