Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich została powołana 12 października br. w Kielcach – informuje w komunikacie prasowym urząd miasta. Nie jest to jedyna w naszym kraju taka inicjatywa. Projektowanych jest dokładnie osiem takich dolin wodorowych.
Czytaj też: Ta fotowoltaiczna inwestycja jest dumą całego kraju. Polska może tylko obejść się smakiem
Pod tą nazwą kryje się całe przedsięwzięcie polityczno-społeczno-gospodarcze, którego celem jest utworzenie lokalnych rynków wodoru. W ogólnym znaczeniu jest to coś podobnego do stref ekonomicznych, ale w tym przypadku jest jeszcze punkt łączący wszystkie elementy „doliny”, czyli wspomniany wodór.
W dolinach wodorowych będą koncentrowane moce wokół produkcji, przesyłu i magazynowania niebieskiego paliwa. Będą w nich budowane m.in. elektrolizery do wytwarzania zielonego wodoru chociażby z energii słonecznej. Doliny są również odpowiedzią na dzisiejszą proekologiczną politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. Zielonym Ładem.
Czytaj też: Oczy świata skierowane na USA. Uruchomili reaktor atomowy, który chciałaby mieć nawet Polska
Polska będzie produkować dużo wodoru. Otwarto dolinę wodorową w świętokrzyskiem
Najnowsza inicjatywa otwarta w Kielcach będzie funkcjonować na terenie trzech województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Powstała ona bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, która należy do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Jednak nim Centralna Dolina Wodorowa zacznie działać z pełną mocą, minie trochę czasu i warto uzbroić się w cierpliwość. Niemniej już w 2024 roku możemy spodziewać się pierwszego wodoru pozyskanego w ramach tej inwestycji. W kopalni surowców mineralnych Jaźwica powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 MW oraz elektrolizer o mocy 1 MW, który będzie produkować wodór. Następnie paliwo będzie wykorzystywane przez pojazd kopalniany o takim napędzie.
Czytaj też: Europejczycy śpią na fortunie. Odnaleziono tu gigantyczne złoża naturalnego wodoru
Warto dodać, że paliwo wodorowe w ciężkich pojazdach technicznych przyczyni się do dekarbonizacji niektórych gałęzi przemysłu oraz zredukuje ilość spalin przez nie generowanych. Środowisko naturalne nie tylko wokół kopalni Jaźwica będzie czystsze, ale także w innych terenach, gdzie wykorzystywane będą pojazdy na wodór czy systemy produkcji energii z tego paliwa.