Testy są bezlitosne dla Dimensity 9300. Procesor marki MediaTek potrafi stracić niemal połowę wydajności

MediaTek Dimensity 9300 to układ, który ma być flagowcem producenta i stać się rywalem dla takich jednostek, jak Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcommu czy A17 Pro od Apple’a. Aczkolwiek miesiąc temu pobił rekord benchmarka AnTuTu, to obawiano się zarazem, że może zbytnio się przegrzewać. Co prawda tego jeszcze nie potwierdzono, ale stress testy pokazały, że czasami mocno zawodzi.
Dimensity 9300
Dimensity 9300

Mediatek Dimensity 9300 ma specjalną, ośmiordzeniową konstrukcję (4 x Cortex-X4, 4 x Cortex-A720), która pozwoliła mu na osiągnięcie wydajności ustanawiającej rekord w benchmarku AnTuTu – ponad 2 miliony punktów. Jednak analitycy podkreślali, że nie musi się to przełożyć na praktyczne działanie układu, ponieważ jest to test syntetyczny, a nie “polowy”, czyli praktyczny. I jak się okazało – mieli rację, ponieważ poległ właśnie na praktycznych.

Dimensity 9300 leci na łeb, na szyję… w pewnych sytuacjach

Dzisiaj w sieci ujawniono wyniki testów, jakie układ przeszedł w Vivo X100 Pro. Nadchodzący flagowiec producenta nie wypał w nich najlepiej – łagodnie mówiąc. W trakcie testów obciążających taktowanie na jednym rdzeniu potrafiło spaść do 0,60 GHz i to pomimo niezwykle wydajnego układu chłodzącego. Ponieważ ten SoC został stworzony w procesie produkcyjnym N4P, nie ma rdzeni energooszczędnych, co oznacza większy pobór mocy niż w konkurencyjnych układach Apple’a i Snapdargona. Test został pokazany na platformie X i możesz obejrzeć go poniżej. Wystarczyły zaledwie dwie minuty, aby pojawiły się problemy.

Czytaj też: Mediatek Dimensity 9300 przebija sufit w AnTuTu. Tylko co z tego wynika dla Kowalskiego?

Przeprowadzony tu Throttling Test procesora (czyli sprawdzenie, jaka jest jego wydajność przy maksymalnym obciążeniu, gdzie w ekstremum pojawia się jednocześnie aż setka wątków) spowodował spadek taktowania jednego rdzenia do wspomnianego 0,60 GHz, podczas gdy w innych było to 1,20-1,50 GHz. A przypomnę, że maksymalne taktowanie rdzeni tego układu wynosi 3,25 GHz (w przypadku Cortex-X4). Ogólnie spadek wydajności Dimensity 9300 wyniósł aż 46%, czyli blisko połowę.

Jaki z tego wniosek dla producenta? Przede wszystkim taki, aby nie stawiać wyłącznie na rdzenie wydajnościowe, ponieważ przy większym obciążeniu zaczynają one mieć poważne problemy. Jednak mimo wszystko tragedii nie ma – mało który użytkownik smartfona będzie w stanie puścić naraz tyle procesów, aby układ zaczął “kuleć”. Choć Snapdragon 8 Gen 3 i A17 Pro mogą być lepsze pod względem wydajności, istotne jest także to, jak układy te poradzą sobie z narastającą temperaturą.

Aczkolwiek obecne wyniki już mogą dać MediaTekowi wskazówki, aby zmienić swoje podejście do linii Dimensity 9400, która ma pojawić się na rynku w 2024 roku.