Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS | Sports – specyfikacja techniczna
- Konstrukcja obiektywu: 15 grup, 20 elementów (6 elementów FLD, 2 elementy SLD i 3 elementy asferyczne)
- Kąt widzenia: 34,3° – 12,3°
- Liczba listków przysłony: 11 (przesłona zaokrąglona)
- Minimalna przysłona: f/22
- Minimalna odległość ogniskowania: 65 cm (70 mm) – 100 cm (200 mm)
- Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:5,2 (dla 200 mm)
- Rozmiar filtra: 77 mm
- Wymiary (średnica × długość): 90,6 mm × 205 mm
- Waga: 1345 g
- Cena: 7590 zł
Konstrukcja optyczna obiektywu składa się z 20 soczewek, rozmieszczonych w 15 grupach. Zastosowano aż 6 elementów ze szkła FLD (o charakterystyce zbliżonej do fluorytu), 2 ze szkła SLD (o niskiej dyspersji) oraz 3 soczewki asferyczne. W celu poprawy jakości optycznej Sigma użyła systemu „floating focus”, w którym dwie grupy soczewek poruszają się w przeciwnych kierunkach, zmniejszając niezbędne ruchy soczewek o połowę.
Każda z grup ma własny napęd silnikiem liniowym HLA (High-response Linear Actuator). Podwójny napęd silnikami liniowymi zapewnia znakomitą szybkość i precyzję działania systemu AF zarówno w trybie pojedynczym jak i ciągłym, jest też bardzo cichy, można więc stosować obiektyw do prac video, nawet gdy korzystamy z mikrofonu zamocowanego na aparacie.
Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS | Sports posiada nowy system i algorytm stabilizacji obrazu OS2, który zapewnia skuteczność aż 7,5 EV na krótkim końcu i do 5,5 EV na długim. Dostępne są dwa tryby pracy: tryb 1, który nadaje się do fotografowania ogólnego, oraz tryb 2, który pozwala na skuteczną stabilizację obrazu podczas poruszania obiektywem poziomo lub ukośnie, zatem pozwala na poprawne panoramowanie.
Podczas projektowania Sigmy 70-200 mm f/2.8 DG DN OS | Sports duży nacisk położony został na minimalizację efektu oddychania obiektywu – zgodnie z deklaracjami producenta zmiana kąta widzenia podczas nastawia ostrości jest niemal niezauważalna. Nowe szkło ma też świetnie sobie radzić z pracą pod światło.
Jak przystało na obiektyw należący do serii sportowej konstrukcja cechuje naciskiem na wytrzymałość i lekkość – zastosowano kombinację stopów magnezu, CFRP (plastik wzmocniony włóknami węglowymi) i RSC (termicznie stabilny kompozyt) się bardzo dobrą wytrzymałością. Obiektyw ma zamkniętą konstrukcję z uszczelnieniami – mechanizm zoomu pracuje wewnętrznie i szkło nie zmienia gabarytów podczas zmiany ogniskowej, co ułatwia jego stabilizację zarówno z ręki jak i gimbala. Przednie soczewki zostały wyposażone w wodoodporną i olejoodporną powłokę ułatwiającą konserwację.
Jeśli chodzi o sterowanie pracą obiektywu, to na tubusie sporo się dzieje – po raz pierwszy w zoomie Sigmy pojawił się pierścień przysłony, z przełącznikiem de-click i blokadą. Jest limiter ostrości, który dzięki ograniczeniu zakresu pracy mechanizmu przyspiesza jego działanie oraz aż trzy programowalne przyciski AFL (domyślnie służą do blokowania ostrości).
W zestawie z obiektywem jest uchwyt – łącznik statywowy zgodny z Arca-Swiss, osłona przeciwsłoneczna wykonana z CFRP oraz oczywiście zestaw dekielków. Poza wersją na bagnet Sony E jest także wersja z bagnetem L-Mount
Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS | Sports trafi do sklepów 7 grudnia. Cena została ustalona na 7590 zł.