Badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego w konsorcjum z dziesięcioma partnerami z zagranicy zaczynają projekt badawczy związany z materiałami zwanymi MXeny. Jest to nowa grupa związków, którą odkryto dopiero w 2011 roku, ale może być w przyszłości wykorzystywana chociażby w przemyśle lotniczym czy obronnym – dowiadujemy się z informacji prasowej PIT.
Czytaj też: Wielkopolskie osiedle będzie ogrzewane wodorem. To pierwsza taka inwestycja w historii naszego kraju
MXeny to grupa materiałów dwuwymiarowych, czyli stanowiących pojedynczą warstwę atomową. Są to dokładnie węgliki, azotki i węglikoazotki metali przejściowych, które cechują się wysoką przewodnością elektryczną oraz są hydrofilowe (mają skłonność do łączenia się z wodą). Prace nad materiałami będą toczyć się w ramach projektu SAFARI finansowanego z programu Horyzont Europa. W skład konsorcjum wchodzą także jednostki badawcze z Hiszpanii, Danii, Niemiec, Szwajcarii, Izraela i Wielkiej Brytanii.
MXeny – polski wynalazek może przydać się w przemyśle zbrojeniowym i lotnictwie
Naukowcy będą pracować nad udoskonaleniem technologii produkcji MXenów. Obecnie wykorzystuje się w tym celu kwas fluorowodorowy, który jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Ponadto metody produkcyjne są obecnie mało wydajne, kosztowne i generują duży ślad węglowy.
Czytaj też: Światło pędzi jak szalone przez ogniwa słoneczne. Wynalazek z Niemiec zmienia reguły gry
Miejmy nadzieję, że prace badawcze przyniosą nam w niedalekiej przyszłości kilka znaczących odkryć i przełomów. Zdaniem dra hab. inż. Dariusza Garbca, zastępcy dyrektora PIT, MXeny będą miały szerokie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, od magazynowania energii, przez ekranowanie pola elektromagnetycznego, oczyszczanie wody, budowę czujników po ułatwianie smarowania i katalizy.
W ramach SAFARI wysiłki będą skupione przede wszystkim wokół technologii ekranów chroniących przed promieniowaniem i impulsami elektromagnetycznymi. Mogłoby to mieć istotne znaczenie w przemyśle obronnym. Obecnie bardzo łatwo można unieruchomić pojazd lotniczy i lądowy przeciwnika za pomocą impulsu elektromagnetycznego.
Oczywiście można stosować maszyny pozbawione elektroniki, ale chcąc się rozwijać w zakresie obronności, powinniśmy pracować nad nowymi technologiami, które będą chronić zasoby militarne przez różnymi atakami wroga.
Czytaj też: Pompy ciepła do lamusa. Za granicą Polski pokazali zdumiewający wynalazek
Poza pracami nad ekranowaniem pola elektromagnetycznego, naukowcy spróbują opracować specjalne sensory na potrzeby przemysłu medycznego. Jak zauważamy, planów jest naprawdę sporo, a poziom zaawansowania technologicznego bardzo wysoki. Nie spodziewajmy się raczej, że MXeny zobaczymy w praktyce w najbliższych miesiącach. Ich wprowadzenie do użytku to perspektywa lat.