Tańsze przechwycenia wrogich zagrożeń w zasięgu Roadrunner. Ten pocisk przechwytujący to arcydzieło
Firma obronna Anduril z USA niedawno zaprezentowała innowacyjny pojazd powietrzny o nazwie Roadrunner, który bardzo przypomina pocisk zupełnie nowej ery. Wyróżnia się dużą modularnością, autonomią i przede wszystkim możliwością wielokrotnego użytku, co jest szczególnie cenne w bojowym wariancie Roadrunner-M, który to jest wyposażony w głowicę wybuchową o dużej sile rażenia. O ile wykorzystanie tego typu dzieła w roli stricte bojowej (do atakowania naziemnych lub nawodnych celów) nie ma większego sensu, tak zastosowanie go do zwalczania celów powietrznych jest już wręcz rewolucyjnym pomysłem.
Czytaj też: Dron idealny! USA stworzyły bezzałogowca, który odmieni operacje morskie
W wielu przypadkach zestrzelenie drona lub pocisku, to niewspółmiernie wyższy wydatek względem tego, ile należy wydać na pocisk przechwytujący oraz związaną z nim infrastrukturę. Oczywiście różni się to zależnie od zastosowanego typu broni, więc rachunek ten może finalnie wyjść na korzyść strony broniącej się, ale z racji dążenia do uzyskania 100% pewności zestrzelenia, dochodzi często do wystrzeliwania kilku pocisków przechwytujących, co sprawia, że koszty operacyjności tarczy rakietowej są ogromne. Więcej o tym przeczytacie tutaj.
Czytaj też: Nie wierzysz w UFO? No to patrz na to, co armia USA niedawno transportowała
Wojsko to z kolei nic innego, jak wielka instytucja, w której pieniądze od zawsze odgrywają ważną rolę. To sprawia, że wszędzie tam, gdzie można przyoszczędzić, przyoszczędzić po prostu warto, czego Roadrunner jest świetnym przykładem. W swojej bojowej wersji ten pocisk przechwytujący może nie tylko zwalczyć zagrożenie powietrzne, ale też powrócić z powrotem do bazy i zostać raz jeszcze wykorzystany. Przypomina tym samym rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, ale cechuje go znacznie szybszy czas przygotowania do ponownego wykorzystania, kiedy już Roadrunner wyląduje pionowo na swoich czterech wysuwanych nogach, wykorzystując do tego dwa silniki odrzutowe.
Czytaj też: USA stały się jeszcze groźniejszym państwem. Chodzi o broń atomową
Aktualnie koszt jednego egzemplarza Roadrunner wynosi około 100000 dolarów, a w przyszłości ma spaść jeszcze bardziej, jako że firma Anduril planuje rozpocząć produkcję niewielkiej liczby egzemplarzy Roadrunner-M dla nieujawnionego klienta amerykańskiego z zamiarem dalszego zwiększenia nakładu produkcyjnego do całych tysięcy jednostek. W porównaniu z tradycyjnymi aktywami obrony powietrznej takimi jak pociski Stinger lub system przeciwrakietowy Patriot USA, Roadrunner oferuje bardziej opłacalne rozwiązanie do przechwytywania niskokosztowych zagrożeń powietrznych, a szczególnie dronów. Ta przewaga jest jeszcze bardziej podkreślona przez jego wielokrotność użytku i potencjał szybkiego wdrożenia w dużej liczbie… a przynajmniej “na papierze”, bo na więcej szczegółów będziemy musieli poczekać aż do oficjalnego wdrożenia Roadrunner na służbę.