Nominacje do Oscarów w najbardziej prestiżowych kategoriach
13 nominacji łącznie zdobyły dwie produkcje wielkiego formatu: „Napoleon” i „Czas krwawego księżyca”. Pierwszy, wyreżyserowany przez Ridleya Scotta, nominowany został w kategorii Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia i Najlepsze efekty specjalne.
Pulę rozbił jednak drugi z filmów. „Czas krwawego księżyca” w reżyserii Martina Scorsese został uhonorowany nominacjami do Oscarów w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser (Martin Scorsese), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lily Gladstone), Najlepszy aktor drugoplanowy (Robert De Niro), Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza piosenka, Najlepszy montaż i Najlepsze zdjęcia.
Pełna lista oscarowych nominacji:
Czas krwawego księżyca
- Najlepszy film
- Najlepszy reżyser: Martin Scorsese
- Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Lily Gladstone
- Najlepszy aktor drugoplanowy: Robert De Niro
- Najlepsze kostiumy: Jacqueline West
- Najlepsza scenografia: Jack Fisk, Adam Willis
- Najlepsza muzyka oryginalna: Robbie Robertson
- Najlepsza piosenka: „Wahzhazhe (A Song for My People)” – Scott George
- Najlepszy montaż: Thelma Schoonmaker
- Najlepsze zdjęcia: Rodrigo Prieto
Napoleon
- Najlepsze kostiumy: Janty Yates, David Crossman
- Najlepsza scenografia: Arthur Max, Elli Griff
- Najlepsze efekty specjalne: Charley Henley, Luc‑Ewen Martin‑Fenouillet, Simone Coco i Neil Corbould
Nominowana w kategorii Najlepsza rola pierwszoplanowa Lily Gladstone została za rolę Molie Kyle doceniona także nagrodą Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym i jest pierwszą rdzenną amerykanką, jaka kiedykolwiek zdobyła nominację w kategorii Najlepsza aktorka. Lily Gladstone łączy w sobie dziedzictwo indiańskich przodków z plemion Czarnych Stóp (jednym z jej odległych przodków był wódz narodu Kainai, Czerwony Kruk) i Nez Perce, oraz pochodzącej z Europy matki.
Rdzennymi mieszkańcami ameryki są także inni nominowani: Robbie Robertson w kategorii Najlepsza muzyka oryginalna i Scott George, w kategorii Najlepsza piosenka za utwór „Wahzhazhe (A Song for My People)”
„Dziękujemy Akademii za nominacje dla Czasu krwawego księżyca, przejmującego obrazu Martina Scorsese poruszającego i inspirującego widzów na całym świecie, oraz spektakularnej produkcji Napoleon Ridleya Scotta. Oba filmy stawiają na pierwszym planie ludzkie doświadczenia. Od dynamicznej i nieszablonowej gry aktorskiej Lily Gladstone i Roberta De Niro, przez rewelacyjne zdjęcia, projekty, montaż i ścieżkę dźwiękową, które pozwoliły widzom całkowicie zanurzyć się w świecie plemienia Osedżów, po spektakularne kostiumy, scenerie i efekty wizualne, które tchnęły życie w zekranizowaną Francję Napoleona – wspaniale jest widzieć, że tak wielu członków znakomitych zespołów kreatywnych zostało dziś docenionych. Serdecznie wszystkim gratulujemy”. Zack Van Amburg, dyrektor Apple w pionie Worldwide Video
„Cudownie było patrzeć, jak rezultaty pracy tak wielu utalentowanych artystów stojących za filmami Czas krwawego księżyca i Napoleon otrzymują dziś rano nominacje. Dziękujemy Akademii za ten ogromny zaszczyt. W Apple uwielbiamy ekranizować historie, które podważają kreatywne status quo i przyczyniają się do zmiany świata na lepsze. Jesteśmy zachwyceni faktem, że te dwa wyjątkowe filmy doczekały się uznania w postaci przyznanych nominacji” Jamie Erlicht, dyrektor Apple w pionie Worldwide Video.
O tym, że z Apple należy się liczyć na rynku filmowym, można było się przekonać już w 2022 roku – wtedy nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii Najlepszy film zdobyła produkcja CODA, Troy Kotsur został nagrodzony za najlepszą rolę drugoplanową, a Siân Heder zdobyła Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.
13 nominacji za 2023 roku pozwoliło Apple pobić rekord nominacji, jakie jedna wytwórnia otrzymała w roku. Znakomicie przyjęty i okrzyknięty arcydziełem „Czas krwawego księżyca” otrzymał także nominacje do nagród BAFTA i w tym roku ma szansę rozbić bank – osiągnięcie tym bardziej imponujące, że na tym rynku firma funkcjonuje zaledwie nieco ponad 4 lata.
Ceremonia wręczenia Oskarów już w marcu
Odbędzie się w niedzielę, 10 marca 2024 roku, niestety – jak zwykle dla polskiego użytkownika – późno w nocy. Na szczęście obie produkcje można obejrzeć o dowolnej godzinie – zarówno „Napoleon”, jak i „Czas krwawego księżyca” dostępne są w serwisie Apple TV+ bez dodatkowych opłat i warto oba filmy obejrzeć, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Zachęcam też do słuchania ścieżki dźwiękowej z drugiego filmu.
Zobacz także: Apple iMac M3 – ładny i szybki, ale nie do wszystkiego (chip.pl)