W dobie transformacji energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych Wielka Brytania boryka się z wieloma problemami. Większość gospodarstw w tym kraju ogrzewa swoje domy za pomocą kotłów gazowych. Jak wiadomo, taka metoda do najbardziej ekologicznych obecnie nie należy. W związku z tym na wyspach coraz częściej mówi się o pompach ciepła.
Czytaj też: Gigantyczne oszczędności na pompach ciepła. Polacy niech biorą przykład z tego europejskiego kraju
Ten trend ukazuje się również w świecie naukowym. Badacze z Wielkiej Brytanii dwoją się i troją, aby znaleźć jak najbardziej optymalne i skuteczne rozwiązania dla pomp ciepła. Ponadto w ostatnim czasie pojawiło się wiele wyników badań z pogranicza ekonomii i inżynierii, która potwierdzają jedno – pompy ciepła będą jednym z najważniejszych źródeł ciepła dla Brytyjczyków.
Co można powiedzieć o wodorowych pompach ciepła? Są jeszcze bardziej eko
Niedawno informowaliśmy o tym, że pompy ciepła wyciągają ludzi z ubóstwa energetycznego. Tym razem skupimy się na doniesieniach badaczy z Uniwersytetu Sheffield, którzy na łamach Scientific Reports informują o pompach ciepła zasilanych wodorem. To hybrydowe rozwiązanie okazuje się jeszcze bardziej oszczędne dla Brytyjczyków, niż wcześniej sądzono.
Czytaj też: Wyjątkowa pompa ciepła może trafić do prywatnych domów. Niewiarygodne, czym ona grzeje
Badania polegały na analizie łańcucha dostaw obejmującego wodorową pompę ciepła (od samej produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy po wytwarzanie ciepła w jednostce grzewczej). Założono w tym przypadku, że wodór będzie wyłącznie produkowany poprzez rozszczepianie cząsteczek wody (elektrolizę) przy użyciu energii odnawialnej.
Wykazano, że wodorowa pompa ciepła przyczynia się do jeszcze większej dekarbonizacji systemu grzewczego. Ponadto nie obciąża on sieci energetycznej, co miałoby miejsce w przypadku konwencjonalnej pompy ciepła. Powyższe odkrycie ma przemawiać nie tylko do zwykłych obywateli, ale przede wszystkich do brytyjskich decydentów.
Prof. Lenny Koh z Instytutu Energii Uniwersytetu Sheffield, cytowany w informacji prasowej, przekazał, że stosowanie czystych, odnawialnych paliw i technologii zamiast ciągłego polegania na kotłach gazowych ma zasadnicze znaczenie dla ograniczenia emisji zanieczyszczeń i wpływa na środowisko.
Czytaj też: Z pompami ciepła dzieje się coś niedobrego. Popularne źródło ciepła przestało zachwycać?
Nie sposób się nie z tymi słowami nie zgodzić. Czy Wielka Brytania przerzuci się na pompy ciepła? Zwłaszcza te wodorowe? Wzrostu ich popularności na pewno nie możemy wykluczyć. Nie wiadomo natomiast, czy w Polsce tak się stanie. Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła za okres od stycznia do września 2023 roku wynika, że Polacy już nie kupują tych urządzeń tak chętnie, jak to miało miejsce w poprzednim roku.