Simple H2 reprezentowała Polskę podczas tegorocznego CES 2024 w Las Vegas. Były to największe i najbardziej prestiżowe targi innowacji, technologii i elektroniki. W skład polskiego pawilonu wchodziło 10 innowacyjnych przedsiębiorstw, które wybrała Polska Agencja Inwestycji i Handlu – czytamy w notce prasowej na stronie Simple H2.
Czytaj też: Dlaczego “złoty” wodór wciąż jest passé? Ujawniono niespodziewane zalety tego paliwa
Przyjrzyjmy się bliżej technologii, którą produkuje polskie przedsiębiorstwo. Simple H2 nazywa się pierwszym rodzimy producentem elektrolizerów PEM, które przetwarzają energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł w zielony wodór. Warto przypomnieć, że mówimy tutaj o najbardziej ekologicznej odmianie tego paliwa – w przeciwieństwie do szarego wodoru wciąż dominującego na rynku (ten powstaje wskutek reformingu gazu ziemnego, co generuje znaczny ślad węglowy).
Polskie elektrolizery na targach w Las Vegas. Nasza technologia bryluje na salonach
Jak informuje Simple H2 na swojej stronie internetowej, firma specjalizuje się w elektrolizerach z polimerową membraną. Zdaniem twórców, są one bardziej przyjazne dla środowiska i potrzebują o wiele mniej energii do zasilania, porównując do elektrolizerów alkalicznych i tlenkowych.
Czytaj też: Wydajna produkcja wodoru? Klucz do sukcesu tkwi w strukturach opisanych przez słynnego naukowca
Na pewno wielu zainteresuje fakt, że opisywana technologia wytwarzania wodoru jest na każdym etapie produkowana w Polsce. Pozwala to na ściślejszą kontrolę nad jakością urządzeń. Ponadto elektrolizery są w stanie produkować wodór o czystości sięgającej 99,999 proc., co jest najwyższą wartością pod tym względem na rynku.
Twórcy zachwalają, że elektrolizy PEM od Simple H2 są również łatwe w obsłudze, tanie w utrzymaniu i konserwacji oraz długowieczne. Ich produkcja ruszyła w lipcu 2023 roku, ale firma już pracuje nad wariantami o większej mocy i wydajności. Nowej generacji urządzeń będziemy mogli się spodziewać w pierwszym kwartale 2024 roku.
Razem z elektrolizerami Simple H2 oferuje m.in. systemy magazynowania energii w postaci wodoru. Mają one formę kontenerowych akumulatorów. Największy w ofercie jest w stanie zgromadzić aż 43 MWh, które można wykorzystać w wodorowym ogniwie paliwowym. Przyłącza energetyczne do takich magazynów są oferowane od 10 kW do kilkunastu MW.