Przez długi czas to konstrukcje krzemowe święciły triumfy i zapewne nie zmieni się to w najbliższych miesiącach, ale nie da się zauważyć rosnącej konkurencji. Ta ma postać zarówno paneli wykorzystujących wyłącznie perowskity, jak i łączących warstwy wykonane z jednego i drugiego materiału. Skąd się bierze fenomen tandemowej fotowoltaiki i jaki jest obecny rekord z zakresu sprawności konwersji energii?
Czytaj też: Akumulatory będą lepsze dzięki banalnemu surowcowi. Właściciele fotowoltaiki, znacie go?
Ten wyjątkowy rezultat to zasługa naukowców powiązanych z Uniwersytetem Oksfordzkim. Działający w ramach Oxford PV, inżynierowie zaprojektowali panel słoneczny wykazujący 25-procentową wydajność w zakresie przetwarzania energii słonecznej na elektryczną. Uzyskał przy tym moc 421 watów, a mówimy o konstrukcji o powierzchni 1,68 metra kwadratowego.
A skoro chodzi o strukturę tandemową, złożoną z krzemu i perowskitu, to przedstawicielom Oxford PV należy się tytuł twórców najwydajniejszego takiego panelu na całym świecie. Jak podsumowują osoby związane z projektem, ich ciągłe postępy regularnie zwiększają wydajność modułów, dzięki czemu można wytwarzać więcej energii elektrycznej z tego samego obszaru. Przybywa także potencjalnych zastosowań, ponieważ taką fotowoltaikę można wykorzystywać zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych.
Tandemowa fotowoltaika łącząca krzem i perowskity zapewniła sprawność konwersji na poziomie 25 procent, co jest rekordowym wynikiem
Farmy słoneczne i wiatrowe doświadczają w ostatnim czasie ogromnego wzrostu popularności, szczególnie w krajach Unii Europejskiej. Coraz więcej państw jest w stanie pokryć swoje zapotrzebowanie energetyczne w oparciu o odnawialne źródła. Realizacja tego celu stanowi jeden z kluczowych elementów walki ze zmianami klimatu. Zdaniem ekspertów, bez wystarczającej redukcji emisji gazów cieplarnianych walka ze wzrostem globalnych temperatur nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Czytaj też: Orlen otwiera specyficzną elektrownię. Polacy dostaną energię wprost ze ścieków
Przy rosnącej wydajności tandemowych ogniw słonecznych należy zwrócić uwagę na szereg korzyści. Chodzi między innymi o ograniczenie powierzchni zajmowanej przez nowo montowane instalacje czy oszczędzanie zasobów wykorzystywanych do wytwarzania paneli. To przełoży się na obniżenie kosztów produkcji oraz zmniejszenie problemu, jakim niewątpliwie jest recykling i składowanie elementów wycofanych z użytku.