Jak walczyć w Arktyce? Armia USA chce poznać na to odpowiedź
Armia Stanów Zjednoczonych jest aktualnie jednoznacznym pionierem w tworzeniu pierwszej doktryny operacyjnej skoncentrowanej na Arktyce od ponad pięćdziesięciu lat, co sygnalizuje strategiczny zwrot w kierunku opanowania działań wojskowych w ekstremalnie zimnych warunkach. Zwieńczeniem drogi ku nowej doktrynie będzie nowy podręcznik o tytule „Operacje w Arktyce i Ekstremalnie Zimnych Warunkach Pogodowych”, który to ma zostać wydany w połowie 2024 roku. Ten dokument ma na celu wyposażenie żołnierzy i liderów w niezbędną wiedzę i umiejętności dostosowane do unikalnych wymagań środowiska arktycznego, gdzie temperatury mogą spaść do minus 40 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Uchronią USA od największego zagrożenia. Pociski NGI są coraz bliżej wdrożenia
Ta nowa doktryna ma na celu zlikwidowanie możliwie największej liczby luk w wiedzy w armii, przekształcając fragmentaryczną aktualnie ekspertyzę w coś spójnego i skutecznego w praktyce. To o tyle ważne, że w Arktyce panują warunki, o które trudno w innych częściach świata. Mowa o przedłużonych nocach, zawodnej nawigacji GPS z powodu burz słonecznych czy nawet kruchości materiałów w temperaturach zamarzania, co czyni je wrażliwymi na zniszczenia.
Arktyka, stając się bardziej dostępna z powodu ocieplenia klimatu, zyska strategiczne znaczenie. Nasze siły muszą być nie tylko zdolne do przetrwania, ale i do prosperowania w tak trudnych warunkach – stwierdził kapitan Edward A. Garibay, główny autor doktryny.
Czytaj też: CHIMERA zaryczała i nie wzięła jeńców. Na poligonie USA zrobiło się gorąco
Opracowanie tej doktryny było wspólnym wysiłkiem, w którym to wykorzystano doświadczenia z przeszłości, liczne ekspertyzy, archiwalne zapisy oraz przykłady narodów pokroju Kanady oraz krajów skandynawskich. W przedsięwzięciu dużą rolę odegrała też 11 Dywizja Powietrznodesantowa na Alasce, która dostarczała bieżące informacje i ekspertyzy w danych dziedzinach.
Czytaj też: Mocarny materiał wytrzyma każdą siłę. USA mają teraz potężnego asa w rękawie
Praktyczne zastosowanie i główna walidacja doktryny będzie miała miejsce podczas nadchodzącego ćwiczenia, które będzie symulować operacje bojowe na dużą skalę w zimowych warunkach, dając Amerykanom możliwość przetestowania i udoskonalenia doktryny. Dlatego właśnie ta inicjatywa stanowi znaczący krok w zapewnieniu, że Armia Stanów Zjednoczonych pozostaje wszechstronna i przygotowana na przyszłe wyzwania, a to szczególnie w strategicznie ważnych i niegościnnych regionach arktycznych.